Proszę o poradę w sprawie anteny na 40m - dipol
Widząc kolejny temat "jak zrobić antenę typu dipol" nie mogłem się powstrzymać.
1. Balun. Odnoszę wrażenie, że na forum panuje jakaś psychoza na ten temat. Anteny może nie być, ale balun musi być. Żeby było jasne, wiem co to jest balun, unun, chocke balun, transformator impedancji i gdzie i dlaczego należy go stosować i nie trzeba mnie na ten temat uświadamiać. Jest wiele anten, które faktycznie bez chocke baluna nie będą prawidłowo pracować, np. FD4 i wszelkie jej klony, ale przy zwykłych prostych dipolach naprawdę można w wielu przypadkach, przynajmniej na początek z niego zrezygnować. Czy ktoś jest mi w stanie określić w dowolnych jednostkach, o ile wzrośnie sygnał u odległego korespondenta w przypadku dipola na 80m wiszącego 10m nad ziemią po zastosowaniu baluna, jaki on by nie był? Zmieni się charakterystyka promieniowania? Z praktycznie dookólnej i "w sufit" na jaką? Kierunkową? W.cz. będzie "szalała" po shacku? Przy 10-ciu watach? Zakłócenia u sąsiada? W szczerym polu? Śmiem twierdzić, że źle wykonany "balun", na niewłaściwym rdzeniu, z niewłaściwymi uzwojeniami, z przypadkowymi rezonansami własnymi przyniesie więcej szkód niż pożytku.
2. Laboratorium bez którego nie da się wykonać dipola. Wystarczy reflektometr. Twierdzę, że z wystarczającą w naszych zastosowaniach dokładnością, można przyjąć, że rezonans prostych anten dipolowych, w przypadkach gdy w przybliżeniu wiemy gdzie się go spodziewać, pokrywa się z minimum wskazań swr-a. Poniżej przykładowy przebieg impedancji, rezystancji i reaktancji typowej prostej, anteny w tym przypadku akurat pionowego verticala 8,5m. Podobny przebieg będzie dla zwykłego dipola.



Proszę zwrócić uwagę, że zmiana rezystancji (kolor czarny) o okolicach rezonansu (jx->0, kolor niebieski i czerwony) zmienia się łagodnie w porównaniu z reaktancją (kolor niebieski i czerwony) i praktycznie nie ma wpływu na przebieg impedancji (kolor zielony). Minimum przebiegu linii zielonej (impedancji) z dużą dokładnością pokrywa się z minimum linii niebieskiej i czerwonej (reaktancji). Co więcej, nieistotny jest wpływ transformacji kabla zasilającego. Owszem zmieni się wartość impedancji, a tym samym wskazania bezwzględne swr-a, ale jego minimum pozostanie w tym samym miejscu, a to nas interesuje.
3. Porada dla m72 w wykonaniu dipola. Dwa kawałki przewodu odpowiedniej dla danego pasam długości (wymiary bez problemu znajdziesz w internecie, około ćwierć długości fali każdy) połącz w środku izolatorem, podłącz bezpośrednio w tym miejscu kabel koncentryczny, żyła do jednego przewodu, oplot do drugiego. Powieś w miejscu docelowym, zmierz i znajdź częstotliwość przy której występuje minimum wskazań swr-metra. Jeżeli będzie powyżej interesującej Cię częstotliwości, wydłuż przewody dipola, jeżeli poniżej skróć, aż uzyskasz minimum dla interesującej Cię częstotliwości. Nie przejmuj się wartością swr-a, i tak nie masz na nią wpływu oprócz ewentualnej korekty wysokości zawieszenia anteny. Jeżeli jest mniejszy niż 1,5-2.0 ciesz się anteną i pracuj na paśmie.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM