Youth Contesting Program (YCP R1 IARU) 2017 - młodzi Ham's na europejskich stacjach contestowych
    SP5WA pisze:

Pomysł udziału młodych krótkofalowców w zawodach na dużych stacjach contestowych jest zacny i sądzę, że nie ma lepszej drogi rozwojowej początkujących.
    Należy jednak mieć na uwadze dolny pułap wiekowy juniorów i umiejętności operatorskie początkujących.
    Wstępnym etapem szkolenia contestowego może być udostępnianie nawet średnio rozbudowanych stacji przez kolegów w lokalnych środowiskach. Pierwszą próbę przeprowadziłem zapraszając dwóch juniorów do krótkiej pracy w SPDXC z mojego QTH. W klubie SP5PRF w Międzylesiu planujemy ponadto zorganizować dla grupki juniorów wyjazd raczej pokazowy na dużą stację contestową.
    To są początki czyli pozytywistyczna praca u podstaw. Na udział w dużych zawodach na dużych stacjach przyjdzie czas później.

Dokładnie, myślę że ważny jest poziom umiejętności jest bardzo ważny. Młodzi ludzie są najbardziej szczerzy i pozbawieni zawiści nie przeszkadzają innym w zawodach w zaliczeniu QSO, ani nie zakłócają korespondencji. Panowie, których się to tyczy!! Uczcie się od młodych ludzi poprawności używania radiostacji. A tu jeszcze wsparcie w szkoleniu, udostępnienie stacji, niejednokrotnie z wyrzeczeniami oraz kosztami własnymi. Podziwiam i chylę ukłon.
P.S. Czy naprawdę tyle czasu by uruchomić stację warto było poświęcać by komuś szkodzić i dawać zły przykład drapaniem i gwizdaniem zamiast cieszyć się warunkami i chociażby posłuchać korespondencji współużytkowników pasm....