Odciągi masztu - przewodzące czy nieprzewodzące prąd?
    Yeti pisze:

    .........drugi planuję na wierzchołku dielektrycznego masztu (8 x 1,2 m włókno szklane fi 3,7 cm). To nie jest wytrzymały maszt, wymaga dobrych odciągów co 120 stopni na 2 poziomach. Najchętniej użyłbym linki stalowej nierdzewnej fi 4 mm, ale nie wiem jak ta stalowa "pajęczyna" będzie wpływała na własności anteny. Opcjonalnie mogę odciągi wykonać z liny żeglarskiej fi ca 6-8 mm, czyli praktycznie dielektryka, ale ona z pewnością będzie dużo bardziej rozciągliwa od linki stalowej. Nawet linka kevlarowa ma rozciągliwość rzędu kilku procent. To w przypadku odciągów niedobra cecha. Nie mam w tym względzie doświadczenia, proszę Kolegów o radę. Z góry dziękuję.




Yeti.

Jeżeli nie masz doświadczenia to posłuchaj, wykorzystasz albo nie. Odciągi stalowe daje się tam gdzie maszt ma być sztywny(nie będzie wychylał się na wietrze), natomiast linki żeglarskie(takie z atestem kupione w sklepie żeglarskim a nie w GS'ie lub na bazarze)stosuje się tam gdzie maszt ma pracować dla bezpieczeństwa na wietrze.
W Twoim przypadku nie widzę masztu elastycznego z odciągami stalowymi. Linki stalowe trzeba wybrać na maxa(elastyczny maszt może nie podołać tej operacji). Będąc na Twoim miejscu zastosowałbym linki żeglarskie(te z atestem) z wybranym luzem. Na wietrze swobodnie będzie całość pracowała.
Dla Twojej informacji linki żeglarskie kupione w sklepie żeglarskim koloru czarnego wytrzymują u mnie w moich instalacjach antenowych ok 15 lat.
Myślę że w Twoim projekcie jeżeli maszt będzie elastyczny to i odciągi powinny być elastyczne.

Natomiast linki kupione jako linki kevlarowe(być może zostałem oszukany) po niecałych 5 latach są totalnie do wymiany(zamieniają się w g.... czyli w pył. Tylko zrobi się trochę cieplej natychmiast badziewie zostanie wymienione na linki żeglarskie.
_____________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM