[VIDEO] Zabytkowy radiotelefon lampowy MORS FM302/IV --- część 1
Trzaski i przerywany szum to oznaki braku kontaktu na podstawkach lampowych, przełącznikach lub uszkodzone lampy & rezystory. Uszkodzone mogą być również rdzenie na wskutek wypadnięcia ich z plastikowej gwintowanej podstawki (odklejenie).
Rdzeni w FM302 nigdy nie da się usunąć "od dołu" ponieważ w kubku są dwie cewki (z góry i od dołu chassis) połączone tekstolitową gwintowaną wkładką. Wpadnięte rdzenie usuwa się wtapiając na gorąco drut miedziany z rozpłaszczoną końcówką (używałem z powodzeniem również zwykłej rozgrzanej lutownicą igły). Gdy polistyren rdzenia zastygnie z wtopionym drutem należy delikatnie wykręcić wpadnięty rdzeń. (można go później zregenerować (skleić rdzeń z oprawką butaprenem) lub wkręcić inny kompatybilny przenikalnością) np. ze starego TV.
Wyjęcie kwarcu II przemiany - szum znika - jest to prawidłowy objaw, aczkolwiek powinien być słyszalny minimalny szum (pracuje wtedy jedynie wzmacniacz II p.cz. 456 kHz i m.cz.)Brak działania blokady szumu może być spowodowany usterką ostatniego stopnia II p.cz. lub dyskryminatora - sprawdź czy w kubku dyskryminatora "K10" nie pękły diody DOG ( ich szklana obudowa jest bardzo delikatna).
Jeżeli jest wszystko O.K. to w transformatorze blokady szumu (kubek pod głośnikiem od dołu chassis) powinien być słyszalny lekki syk około 11 kHz przy zamkniętej blokadzie.
Proponuję przed uruchomieniem delikatnie dogiąć igłą nóżki we wszystkich podstawkach lampowych i przemyć chassis oraz elementy np. alkoholem propylenowym a najlepiej w tym przypadku dobrą benzyną ekstrakcyjną.
Przy operacjach strojenia rdzeni obowiązkowo należy włożyć pomiędzy korpus cewki a rdzeń cieniutka gumkę (np. ze starych skarpetek) ewentualnie pociętą w cieniutkie paski folię z np. reklamówki. Uchroni to od przygód z wpadniętymi rdzeniami.
Najprościej sprawdzić cały tor odbiornika sprzęgając go z GDO np. RUFG-4 lub innym generatorem (najpierw 456 KHz, potem 10,7 MHz i po kolei wymieniać lampy na sprawdzone. Tor odbiornika przenosi 50 kHz więc nie ma problemu z zestrojeniem się z GDO.
Punkty pomiarowe są wyprowadzane na chassis przy wszystkich stopniach.
Pamiętaj że w FM302 powielanie nadajnika jest typowe jak w innych Radmorach czyli 18x natomiast inna jest kolejność czyli: x3, x2, x3.
Np. w 3001 jest również 18x ale x3,x3,x2
P.S. Najpierw i zawsze sprawdź przekaźniki zasilacza oraz radia i oczyść ich styki n.p. paskiem papieru.


  PRZEJDŹ NA FORUM