Samodzielna nauka CW
    SP5WA pisze:

SP8LBK pisze:

Są różne szkoły i różne nawyki. Można nadawać jednym palcem, pod warunkiem, że będzie to czytelne dla korespondenta.
      Ten wątpliwy dla Ciebie sposób trzymania klucza pochodzi jeszcze sprzed II Wojny Światowej, kiedy telegrafia była podstawową emisją radiową i wojsko, nawet amerykańskie tak uczyło swoich telegrafistów.

Sorry, nie orientuję się o którym wojsku amerykańskim wspomina SP8LBK, ponieważ US Navy w 1944 roku podawało następujący materiał szkoleniowy:

Bogdan
Trochę wyszło nie tak jak chciałem. Widziałem film, gdzie telegrafista nadawał jednym palcem i było to super czytelne.
Nie miało to nic wspólnego z wojskiem, nawet amerykańskim. Szkoda ale nie mogę na niego trafić. "Po drodze" trafiłem na amerykański film instruktażowy, gdzie telegrafista klucz miał przypięty pasem do uda, nadawał siedząc na glebie a gałkę klucza trzymał trzema palcami.