Jak to jest z prędkościami kluczowania cw?
    SP3LEM pisze:

    Z ubolewanie stwierdzam, że żaden z uczestników nie odpowiedział na moje 4 pytania, które starałem się w sposób prosty, jasny i jednoznaczny.


No to teraz same konkrety.

    SP3LEM pisze:


    1.) kluczem sztorcowym; wyczytałem że rekord świata ustanowiono w 1942 na pokazie w armii amerykańskiej i wyniósł 35 wpm; czy to prawda? Czy może są inne udokumentowane osiągnięcia?


Nie przykładałbym wagi do publikacji tego typu, szczególnie z tamtego okresu. Tak jak pisałem wcześniej, podanie samej wartości 35wpm nic nie mówi i może być bardzo mylące. Jakiego rodzaju był nadawany tekst? Jak wykonany był pomiar? Standard według słowa PARIS, którego obecnie domyślnie używamy w krótkofalarstwie pisząc "wpm" nie jest jedyny i nie był powszechny w zamierzchłych czasach. Nie twierdzę, że Amerykanin nie był dobry, ale czy jest to wynik rekordowy wszech czasów? Poddaje to w wątpliwość. Wystarczy, że określenie szybkości nadawania odbyło się w/g np. "21 dot standard" i z 35wpm robi się 15 wpm(paris). Pytasz o udokumentowane osiągnięcia. Nie wiem czy gdzieś jest zestawienie osiągnięć na sztorcu. Tutaj jest film https://www.youtube.com/watch?v=YPsgEdmlUf0, gdzie EW3LL nadaje z prędkością około 28-29 wpm(paris). Mam gdzieś wyniki zawodów HST z jego udziałem, jeżeli jesteś mocno zainteresowany, odszukam. Ten gościu też nieźle sobie radzi https://www.youtube.com/watch?v=VHISaCJEyNQ, szybkość około 24 wpm(paris). Natomiast udokumentowane szybkości nadawania na automacie to rekordy HST do których link wcześniej podałem. Trzeba tylko pamiętać, że tam są podane prędkości rzeczywiste, co po przeliczeniu daje:
tekst literowy - 68 wpm(paris)
tekst cyfrowy - 90 wpm(paris)
tekst mieszany - 66 wpm(paris)

    SP3LEM pisze:



    2.) Czy klucz typu sidewiper podniesienie wpm, czy tylko wygodę nadawania?


Na takim kluczu można nadawać szybciej niż na sztorcowym i jest to mniej męczące. Trudno jednak zachować proporcję znaków. Ponieważ bardzo szybko przerzuca się dźwignię to jest tendencja do skracania przerw między sygnałami, szczególnie przy wolnym nadawaniu.

    SP3LEM pisze:


    3.) Jakie ograniczenia w kwestii osiągania rekordów ma "ciężarkowiec" (np.Vibroplex)?


Taki klucz jest bardzo trudny do opanowania. Nigdy nie próbowałem, może wypowiedzą się inni. Tutaj jest przykład nadawania: https://youtu.be/RYhrSEERvbI. Daje bardzo charakterystyczne nadawanie, trudno zachować proporcję znaków z tendencją do wydłużana kresek.

    SP3LEM pisze:



    4.) Jakie są rekordy dla paddle wspomaganego elbugiem w radiu lub zewnętrznym, niezależnie od jakości mechaniki paddle?


Rekordy podałem wyżej. Wspomnę tylko, że na zawodach HST można w tekście nadawanym przez jedną minutę zrobić tylko do pięciu błędów. Przy większej ilości tekst i ewentualny rekord nie jest zaliczany. O tym muszą pamiętać miłośnicy "otwartego tekstu" dla których błędne nadanie znaku w wyrazie przejdzie bezboleśnie i może być skorygowane "w myślach" kontekstem słowa czy zdania.

Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM