PROBLEM W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ Z MASZTEM I ANTENĄ
Ja napisałem do wspolnoty ale oni kazali m coś napisać...
więc musiałem trochę POCZYTAĆ


i napisałem

WYJAŚNIENIE

Przedstawione przeze mnie Pozwolenie Radiowe na używanie radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydane jest przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, właściwy dla służb amatorskich. Pozwolenie opiewa na dokładnie wskazany adres i moc urządzenia nadawczego.

Antena w świetle Prawa Ochrony Środowiska to urządzenie emitujące pola elektromagnetyczne. Zgodnie z art.122a, użytkownik urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, które są instalacjami radiokomunikacyjnymi, których równoważna moc promieniowania izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W (czyli przekracza moc 15W), emitującymi pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia, jednakże późniejsze Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. § 2 ust.1 pkt.7 podniosło dopuszczalny poziom mocy do 100W, tylko dla urządzeń radiokomunikacyjnych.
Instalowane przeze mnie urządzenia stanowią instalację radiokomunikacyjną, stąd praca mocą nieprzekraczającą 100W nie wymaga sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko a więc i pomiarów, co należy rozumieć iż moc promieniowania do 100W nie zagraża środowisku a więc zdrowiu mieszkańców budynku.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku określa, iż poziom dopuszczalny dla zakresu częstotliwości od 3MHz do 300GHz wynosi dla składowej elektrycznej 7V/m i jest określony w Załącznik 1, Tabela 2, poz. 6 i 7 wymienionego rozporządzenia.
Moje Pozwolenie Radiowe nie wymienia pasm pracy, lecz są one dostępne w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości z dnia 29 czerwca 2005 r. cytowanej na POZWOLENIU RADIOWYM i wynoszą od 3MHz do 29MHz, od 144MHz do 146MHz.

Jak możemy przeczytać w sporządzonej Opinii dla Sądu Rejonowego w Śremie sporządzonej przez biegłego sądowego z dziedziny radiokomunikacji i teletransmisji przewodowej przy SO w Bydgoszczy inż. Krzysztofa Gajewskiego na okoliczność przeciwwskazań zdrowotnych dla mieszkańców budynku, związanych z montażem i funkcjonowaniem anten z dnia 7 maja 2010 r. Sygn Akt I C 151/09, w jego wieloletniej praktyce analizowane pomiary, przy obowiązujących procedurach i mocy nadajników do 150W, wykazywały w pomieszczeniach mieszkalnych na ostatnim pietrze budynku z wielkiej płyty, poziom poniżej 1V/m. Konstrukcja anten, kierunek promieniowania i zasady rozchodzenia się fal elektromagnetycznych utrudnia znacznie pionowe rozchodzenie się fal, które rozchodzą się po łuku od anteny. Dodatkowo typowa konstrukcja dachu osłabia pionowe promieniowanie od 5 do 10 razy. Przepis zezwalający pracę z mocą 100W w dowolnym budynku musi uwzględniać duży margines bezpieczeństwa wynoszący więcej niż 50% wzrost mocy z 100W do 150W.


Instalacja antenowa w świetle ustawy Prawo Budowlane to maszt (konstrukcja wsporcza) nazywany „urządzenie o wysokości...”. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 27 i ust. 2 pkt. 15 nie ma obowiązku występowania o pozwolenie na budowę instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu jak również instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.
Maszt przekraczający wysokość ponad 3m (od najwyższego punktu budynku) wymaga jedynie zgłoszenia właściwemu organowi o czym mowa w art. 30. ust. 1. pkt. 3b.


Zgodnie z art.12 ust.1 ustawy o własności lokali, jak również art.206 i 684 KC, jako właściciel lokalu mieszkalnego mam prawo do instalacji systemów antenowych na dachu budynku. Powyższe przepisy, w żadnym punkcie nie ograniczają tego prawa zgodą pozostałych mieszkańców.

Cytując opinię wspomnianego wcześniej biegłego sądowego:
Według Art.4 ustawy o ochronie środowiska „Powszechne korzystanie ze środowiska przysługuje każdemu i obejmuje korzystanie ze środowiska, bez użycia instalacji ... „ ale ust.3 wprowadza nowe pojęcie „Zwykłym korzystaniem ze środowiska jest takie korzystanie wykraczające poza ramy korzystania powszechnego, co do którego ustawa nie wprowadza obowiązku uzyskania pozwolenia, ...” i takim zwykłym korzystaniem jest praca urządzeń i instalacji powoda z mocą do 100W, jednak ust.2 wprowadza kolejne pojęcie o treści: „ Korzystanie ze środowiska wykraczające poza ramy korzystania powszechnego może być, w drodze ustawy, obwarowane obowiązkiem uzyskania pozwolenia ...”, i takim korzystaniem przez powoda jest praca urządzeń z mocą powyżej 100W.

Zgodnie z art. 153 ust. 4 pkt 1) ustawy - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), urządzenia przeznaczone do używania wyłącznie w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, w tym także zestawy części do montażu urządzeń oraz urządzenia zmodyfikowane przez radioamatorów dla własnych potrzeb w celu używania w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej nie podlegają obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami (nie muszą posiadać homologacji).
Amatorskie urządzenia nadawcze lub nadawczo-odbiorcze mogą być używane wyłącznie na podstawia posiadanego pozwolenia radiowego i nie podlegają koncesjonowaniu.

Moje urządzenia mają od 5W do 50W. Dodatkowy argument przemawiający za bardzo niską emisją pola elektromagnetycznego jest fakt iż stacja radiokomunikacyjna amatorska uruchamiana jest maksymalnie na czas kilku godzin tygodniowo, z czego większość stanowi praca nasłuchowa, nie generująca pola elektromagnetycznego.

Moja konstrukcja wsporcza będzie miała wysokość 6m od podstawy nadbudówki (strychów) lecz nie więcej niż 4,80m ponad maszynownię windy. (Maszt po wysłużonym już systemie AZART przekracza wysokość 5m ponad dachy maszynowni.) Planowane miejsce pod konstrukcję wsporczą instalacji antenowej to wewnętrzna ściana maszynowni, gdzie wysokość ściany ma około 1,2-1,3m. Konstrukcja wsporcza będzie składać się ze stelaża zamocowanego do ściany, zaś maszt będzie zamocowany do stelaża, tak aby nie dotykał ściany i wykończenia dekarskiego murka okalającego.
Poniższe zdjęcia przedstawiają miejsce zamocowania.

I mam


  PRZEJDŹ NA FORUM