Adaptacja wzmacniacza CB na pasma KF.
Wy się kłócicie a ja dam odpowiedź, która może się koledze przydać. Świetne filtry do takiego (i mocniejszego) wzmacniacza zaprojektował i wykonał Waldek 3Z6AEF, zaprezentował je także na ostatnim Burzeninie. Gotowa konstrukcja do użycia od zaraz, nawet z najmocniejszą CBczną "dopałą".

Aby jednak taki wzmacniacz działał porządnie, trzeba w nim:
- poprawić układ polaryzacji tranzystorów (mocno poprawia zakłócenia IMD),
- pogrubić ścieżki i przewody zasilające, poprawić bezpieczniki,
- wymienić transformator na wejściu, by działało dobrze na niskich pasmach,
- wymienić transformator na wyjściu, by miał zapas mocy i nie grzał się wściekle (przy okazji jeszcze bardziej poprawia IMD),
- poprawić dopasowanie na wejściu, by transceiver działał w bardziej komfortowych warunkach,
- zrobić układ kontroli wysterowania i pracować nie mocniej niż 80% ogólnej mocy wyjściowej,
- używać sztywnego zasilacza ustawionego na 14,4V.
- w niektórych konstrukcjach tranzystory mają spory zapas napięcia i po drobnych zmianach można zasilać całość z 18-19V - a to da lepszy sygnał na wyjściu przy tej samej mocy.
- zadbać o chłodzenie, szczególnie na RTTY.

Powyższe swego czasu zrobiłem z wzmacniaczem CTE 797, zbudowałem filtry na 3.5/7/14. Pozbyłem się jednak gotowej konstrukcji, gdy nabyłem HLA300plus, który filtry pasmowe ma wbudowane, a intermodulacja nie jest wcale taka zła przy wysterowaniu z FT817nd (a właśnie tak z tego wzmacniacza czasami korzystamy w klubie z dzieciakami). CBczne urządzenie z filtrami samodzielnie wykonanymi działało dostatecznie dobrze. Jeden z kolegów korzysta z niego do dziś ze swoim Piligrimem (a może już ma coś innego? nie pamiętam), czasami słyszę go na siódemce.


  PRZEJDŹ NA FORUM