Nadajnik - mikrofon na 144 lub 433Mhz
    rad_n pisze:

    Otoz nie, UKE nie wydaje pozwolen na te urzadzenia (mam na mysli te "niskomocowe"), wystarczy ze urzadzenie spelnia odpowiednie normy (wystarcza tzw. deklaracja zgodnosci wystawiona przez producenta zalaczana do towaru z wymienionymi numerami norm jakie urzadzenie spelnia). UKE dziala tu dopiero jesli urzadzenie nie spelnia norm jakie zadeklarowal producent (decydujac na przyklad o wprowadzeniu zakazu obrotu handlowego i zakazu uzytkowania urzadzen itp. - listy "towarow zakazanych" sa dostepne na stronach UKE).
    Piszesz "jakim prawem elektroniczna niania ma pracować w paśmie amatorskim 2m lub 70cm ?" - w pasmie 70cm jak najbardziej moze, bo 70cm nie jest pasmem wylacznie amatorskim (nie moze natomiast pracowac w ramach sluzby radiokomunikacyjnej radioamatorskiej i tu pelna zgoda, nalezy jednak moim zdaniem wyraznie rozroznic sluzbe amatorska od pasm amatorskich, bo w pasmie amatorskim 70cm jak najbardziej moga nadawac legalnie niemamatorskie nadajniki).



Drogi Piotrze,

Tematem tego wątku była transmisja głosowa po FM-ie czyli "Nadajnik - mikrofon na 144 lub 433Mhz" - cytuję:

    MaksMichal pisze:


    Witam Kolegów.
    Pytanie mam, szukam prostego nadajnika do wykorzystania w "podsłuchu" pokoju dziecka. Mały generatorek lub gotowy jakiś sprawdzony kit lub schemat.

    Nadajnik musi pracować stabilnie i nadawać w obrębie do 50m2 max pasmo 2m lub 70cm wymiary dowolne.
    Inne częstotliwości mnie nie interesują, chodzi o to żeby odbierać na ręcznym radiu w rożnych miejscach domu.

    Pozdrawiam Michał


    MaksMichal pisze:

    Celowo wybrałem pasmo amatorskie a nie 88-108, kiedyś miałem na to pasmo i po paru dniach wycofałem się z tego, pomijam już że nie powinienem nadawać niczego w tym pasmie, bardziej przeraził mnie zasięg tego nadajnika. Świadomość że może nas słuchać sąsiad w radiu kuchennym mi nie odpowiada, Urządzenie odbiorcze musi być przenośne. Specjalnie zakupiłem kilka lat temu chińczyka CRT2, pomijając to że mały nadajnik miał małą moc bo taką chciałem to odbiornik zabijał sygnał własnymi szumami, Zdecydowanie lepiej na motoroli pierwszej lepszej, używałem cp040 i gp340, dopiero wtedy była jakość odpowiednia. Odbiornik musi mieć blokade szumu a chińczyk takiej nie posiada (w pasmie 88-108) wiec odpada to pasmo. Nadajnik pracował ok godzinke przez kilka dni tygodnia. Pasmo amatorskie wydaje się być najbardziej legalne ze wszystkich znanych mi możliwości nadawania "legalnie" przy takich konstrukcjach amatorskich. Gdybym nie był krótkofalowcem to bym rozważył inne pasmo, ten nadajnik jaki wcześniej pracował na początku pasma 144 nie był w zasadzie odbierany już na podwórku więc też nikomu nie przeszkadzał,zrobiłem go z tego co miałem na warsztacie w kilka godzin i był na "kwarcu" mogłem użyć gotowych rozwiązań na syntezie ale to była prosta, szybka konstrukcja (prototyp)a że ładnie pracował to już został. Nadawanie sygnału w chwili silniejszego dzwięku (vox) akustycznego mnie nie interesowało, wolałem słyszeć co dzieje się w pomieszczeniu w sposób ciągły, gdyby baby fony tak działały to bym problem miał z głowy. Znam sporo urządzeń jakie nadają własnie na 433, 434, 170, 160 właśnie takie "fabryczne - legalne aniołek"
    Ludzie to kupują i korzystają a słychać to nawet do kilometra ! Więc nie piszcie tu o legalności mojego byłego - przyszłego rozwiązania. Dziękuje za przesłane informacje i linki, zapoznam się i coś wybiore lub zdecyduje sie na gotowego baby fona ale to będzie ostateczność.
    Pozdrawiam



PYTANIE: Słyszałeś kiedyś na paśmie 2m/70cm głosową transmisję z elektronicznych niań po FM-ie ??..

Ja nigdy nie słyszałem transmisji płaczu dziecka po FM-ie na 2m/70cm choć wiem, że na w/w pasmach nie tylko są krótkofalowcy.



Inną ważną kwestią jest fakt, że kolega MaksMichal SQ9NM usunął swoje wszystkie posty z tego tematu więc administratorzy forum powinny zamknąć ten temat.



  PRZEJDŹ NA FORUM