Tygodnik Krótkofalowca nr 001
    SP9GMK pisze:

    Wtrącę swoje trzy grosze odnośnie ,,nowego" Tygodnika Krótkofalowca:

    1. Jaki charakter ma mieć to ,,wydawnictwo"? , co ma sobą reprezentować i do kogo jest skierowane tak właściwie?
    -Jeżeli ma to być coś w stylu czasopisma ogólnopolskiego, to brak jest podstawowych informacji, jak numer ISSN , numer EAN13.

EAN13 to standard kodów paskowych.
    SP9GMK pisze:


    Nie znajduję też wspomnianego tygodnika w bazach bibliograficznych - karygodne zaniedbanie ze strony wydawcy...a właśnie - kto właściwie jest oficjalnym wydawcą tej publikacji?


Nie przesadzajmy.
    SP9GMK pisze:



    2. Nowe wydanie ,,Tygodnika Krótkofalowca zamyka się na sześciu stronach a4, z czego treści takiej wartościowej tam zawartej jest na góra dwie strony a4 - w związku z tym taki mały ,,pomysł racjonalizatorski": Czy nie lepiej byłoby rozpocząć publikację tego nowego ,,wydawnictwa" w formie miesięcznej, czyli zamiast 4 x w miesiącu tylko raz? Dałoby to więcej materiałów do publikacji i może te 6 stron jakoś by się wtedy treścią zapełniło. Natomiast najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie tego nowego ,,tygodnika krótkofalowca" w struktury ,,Krótkofalowca Polskiego" - niech mi ktoś logicznie wyjaśni, w jakim celu mamy mnożyć wydawnictwa o tematyce radioamatorskiej, skoro de facto mało co jest tam publikowane?


Ja byłbym za tom, żeby po prostu publikować newsy na stronie PZK. Nie wiem czy jest sens robić z tego "Wydawnictwo" gdzie wiadomości z założenia ukazują się z opóźnieniem. Dla mnie to nie ma żadnej wartości dodanej. No może poza tym, że można wydrukować. ale Newsy tego nie wykluczają.
    SP9GMK pisze:



    Gdyby tak skonsolidować siły do jednego miesięcznika, to by może coś z tego było...a tak...niestety ale tak ten cały ,,Tygodnik", jak też i ,,Krótkofalowiec Polski" poległy w starciu ze ,,Światem Radio". Niestety to ,,Świat Radio" jest że tak sparafrazuję ,,periodykiem radioamatorskim na naszych polskich możliwości" - niestety Organizacja Wiodąca nie może powiedzieć, że to ,,nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo" - zwyczajnie była luka na rynku i zajął ją komercyjny wydawca.
    Ideałem byłoby, gdyby np. członkowie Organizacji Wiodącej w ramach opłaconych składek otrzymywali pocztą do domu i mailem co miesiąc wydanie ,,Świata Radio made by PZK" - ale niestety tu nie tyle chodzi o samą redakcję. Tu chodzi o fakt, że brak jest autorów, którzy mogliby i chcieliby publikować swoje artykuły w ,,periodyku organizacyjnym".
    Zobaczmy sobie choćby jak wygląda niemiecki ,,odpowiednik" periodyku organizacyjnego: CQ DL 8/2016


Wygląda to bardzo profesjonalnie, raczej nie łamał tego amator.
    SP9GMK pisze:



    Jasno widać, kto tam publikuje - osoby znające temat radia , często z tytułami ale także zapaleńcy danych dziedzin radiowych, każdy dział ma swojego ,,redaktora odpowiedzialnego" który skupia się na pewnym wycinku zagadnienia np. Contest, DX-pedycje, Prawo, Technikalia, Info organizacyjne, UKF, jest nawet dział profilowany pod YL i XYL - tam to jakoś wygląda. W Polsce podobną rolę zaczął pełnić właśnie ,,Świat Radio" a przecież mógł być to ,,Krótkofalowiec Polski" - no ale niestety parę lat za późno już chyba na to.
    Wzorem z Polski na dobrą ,,prasę organizacyjną" niech będzie ,,Łowiec Polski" - organ prasowy PZŁ, który też różne okresy w swej działalności ma za sobą - dziś jest jednym z kilku najbardziej rozpoznawalnych periodyków ,,branżowych" w Polsce.


Tylko widzisz, u nich taka publikacja to trochę zaszczyt a u nas jest to raczej traktowane jako "ej, napiszcie cos bo nie mamy czym wypełnić"
    SP9GMK pisze:



    Ale do point-y: Moje zdanie jest następujące: W obecnej sytuacji nie widzę sensu, żeby wzmiankowany ,,Tygodnik Krótkofalowca się wogóle ukazywał - zamiast niego lepiej byłoby rozwinąć ,,Krótkofalowca Polskiego" i kadrę przesunąć do pracy właśnie nad ,,Krótkofalowcem Polskim" a tygodnik wygasić całkowicie ewentualnie w chwili powstania nowej strony związku można byłoby uruchomić swego rodzaju elektroiczny newsletter zawierający odnośniki lub skróty artykułów zamieszczonych w portalu PZK.


Tak, + uwaga o newsach na stronie.
    SP9GMK pisze:


    ============================================================================
    Teraz kilka uwag ,,edytorskich":
    1. Stopkę redakcyjną fajnie jest dać w początkowej części publikacji - na stronie ze spisem treści - tak aby czytelnik od razu mógł się dowiedzieć co fajnego będzie w numerze

    2. Jeżeli podajemy w stopce, że Wydawcą ,,Tygodnika" jest Polski Związek Krótkofalowców powinniśmy pdać także dane adresowe tej organizacji, tak aby osoba zainteresowana mogła łatwo skontaktować się wydawcą lub jego ,,referatem prasowym" w razie potrzeby.

    3. Sformułowanie ,,Prosimy nie formatować tekstów, gdyż utrudnia to skład wydania" jest nie precyzyjne - napisanego elektronicznie tekstu nie da się nie formatować - lepiej jest od razu określić jednolity format dla nadsyłanych tekstów, tak aby autorzy mieli łatwiej np. Artykuły prosimy nadsyłać w plikach .docx , czcionka Times New Roman, rozmiar 12. , Interlinia 1,5 - inne formaty nie będą akceptowane" .Potencjalny autor od razu wie na czym stoi i jak formatować tekst, który chce posłać.


Boję się czy to nie wykluczy 50% potencjalnych piszących.
    SP9GMK pisze:



    4. Oczywiście rozumiem, że wszelkie grafiki, które są/będą publikowane w Tygodniku to grafiki, do których prawa autorskie zostały pozyskane legalnie lub są open source - w pierwszym numerze np. zdjęcie Ministerstwa Cyfryzacji - przy okazj brak jest źródła grafik i ich autorów.


Zdjęcie ministerstwa zostało zamieszczone z pogwałceniem licencji tego zdjęcia - pisałem o tym wcześniej. Podobnie było wcześniej z moimi zdjęciami.
    SP9GMK pisze:



    To tak na szybko, resztę już przedmówcy powiedzieli.


  PRZEJDŹ NA FORUM