Shared Apex Loop Array
ciekawa antena odbiorcza
Zapowiadany eksperyment odbył się dzięki wydatnej pomocy kol. Aleksandra, UT7XM. Sygnałów testowych dostarczył kol. Zenek, SP2GCJ (dziękuję też innym kolegom, którzy wyrazili gotowość pomocy). W teście wziały udział dwie ramki rozmiarów SAL-20 ustawione w osi do nadajnika. Sygnały z obu ramek były nagrywane synchronicznie (odbiornik AFE822X, program Linrad, szerokość pasma 96 kHz). Podczas odtwarzania nagrań sygnały te były sumowane tak, by otrzymać charakterystykę w różnych wariantach:



Wnioski:

1/ W pasmach 160, 80, 40 metrów potwierdziło się dobre tłumienie przód/tył (przełączanie między 4a i 4b).

2/ Pora dnia (zmierzch) spowodowała dużą niestabilność fazy i amplitudy sygnałów. Pisze o tym manual anteny SAL. Sygnały rejestrowane później (po zmroku) są stabilniejsze.

3/ Nie udało mi się otrzymać poprawy stosunku S/N dla charakterystyki 4a w stosunku do ch-k 1 i 2. Dopiero po czasie uświadomiłem sobie, że w warunkach wiejskich szum odbierany przez antenę jest tak mały, że znalazłem się poniżej szumów własnych odbiornika. Z tego powodu eskperyment musi zostać powtórzony. Nie powinno to być trudne, na obu ramkach mam małoszumne przedwzmacniacze. Następnym razem muszę jednak zadbać o optymalne ustawienia wejścia SDRa.



Można do tego podejść laboratoryjnie, ale wystarczy prosty test w warunkach polowych. Należy spełnić dwa warunki:

A. podłączenie samych przedwzmacniaczy (bez podpiętych ramek) powinno spowodować nieznaczny wzrost szumu w odbiorniku,

B. następnie szum powinien wzrosnąć po podłączeniu drutów anten do przedwzmacniaczy.

Ważna uwaga - ten drugi wzrost poziomu szumu ma nastąpić dla ch-ki typu 3. Może on być minimalny (1-2 dB) ale być musi. Będzie to równocześnie test sprawdzający, czy wymiary anteny są wystarczające. Cicha okolica będzie wymagała większych anten.

To może być ważne dla budujących antenę. Jeśli nie spełni się warunku B (dla konfiguracji 3, czyli ramek połączonych w przeciwfazie !!!), antena co prawda zachowa część swoich właściwości (przełączanie kierunków) ale niemożliwe będzie uzyskanie poprawy stosunku sygnał/szum w konfiguracji 4a, 4b (która jest normalną konfiguracją pracy tej anteny). Dziwię się, że tego prostego testu nie zalecili w manualu.



Przy okazji. Pomiarów stosunku sygnału do szumu dokonywałem inaczej niż początkowo zamierzałem. Pierwotnie miał to być odczyt raportu S/N wygenerowanego w programie WSJT-X. Nie wystarczyło mi jednak cierpliwości, by czekać minutę po każdej zmianie ustawień. Okazało się, że Linrad pozwala na bardziej poręczne podejście.



Filtr odbiornika (wąski, 29 Hz) obejmuje sygnał JT9. Podczas odtwarzania nagrania wybieram kilkunasto-kilkudziesięciosekundowy fragment transmisji bez zakłóceń, fragment ten zapętlam i włączam w programie funkcję pomiaru uśrednionego. Po dokonaniu odczytu przestrajam się w bok na czysty szum, ponownie mierzę.

Dodatkowo jeszcze Linrad posiada funkcję szybkiego przewijania nagrania. W kilka sekund otrzymuję średni poziom sygnału (lub szumu) z kilkudziesięciu sekund transmisji. Idealne rozwiązanie dla tego rodzaju testów.


  PRZEJDŹ NA FORUM