Możliwe Tropo VHF+
Ja natrafiłem na opis tej modulacji już jakiś czas temu poszukując chyba info o beaconie na Arduino https://www.rudius.net/oz2m/pi4ino/index.htm wiec PI-RX miałem zainstalowane. Warunki antenowe mam słabe ale zachęcony Twoim wpisem na tym forum włączyłem wczoraj radio. Na 2m słyszałem Poznań, ale już kiedyś go odbierałem na pionowej antenie. OZ7IGY na 2m nie było śladu ale za to na 70 cm wychodził bardzo silnie. W PI4 zauważyłem, że ważne jest w miarę dokładne wstrojenie się i algorytm chyba jednak nie potrafi 'nodrobić' różnicy nawet jeśli wszystkie 4 tony wychodzą w paśmie filtru. Mod wymaga też synchronizacji czasu. Sam kontroler beaconu nie wygląda na szczególnie skomplikowany a soft jest otwarty i udostępniony więc budowa takiego beaconu jest potencjalnie 'w zasięgu'. Może warto by przerobić któryś z obecnych bikonów w Polsce właśnie na PI4.
http://rudius.net/oz2m/ngnb/
Może któryś z tych "na wiatraku" oczko

Co do samego 'processing gain' i różnic pomiędzy wyliczeniami teoretycznymi a praktyką to faktycznie sporo jest ciekawych zależności. Zniekształcenia propogacyjne, doppler, szumy, stabilność QRG to wszystko sprawia że mamy tyle różnych modulacji a każda z nich ma swoje unikalne zalety w zależności od pasma itp itd.

http://www.oz7igy.dk/pi4/

PI4 is specifically designed with beacons and VUSHF propagations in mind. It is far more robust to path irregularities and equipment inaccuracies than e.g. WSPR and JT9 that both also would require a long sequence. JT65 modes are in-between WSPR/JT9 and PI4, and JT4, when it comes to robustness but cannot fulfil an identical sequence every minute without other sacrifices unless using the JT65B2/C2 submodes. The JT4 submode JT4G has better path robustness than PI4 but takes about twice as long to transmit thus it will not fulfil the sequence requirements. PSK2k, FSK441, JT6M and ISCAT are “fast modes” but are not as sensitive as the other modes. Because of this is PI4 the MGM used by the OZ7IGY Next Generation Beacons.



  PRZEJDŹ NA FORUM