Miernik SWR Arduino.
Witam

Co do błędu z wyświetlaczem.
Błędu nie ma - wiem o kilkunastu wykonaniach, nie było żadnego problemu z wyświetlaczem.
W Burzeninie na warsztatach montowane było 10 szt i każdy w zakresie wyświetlacza rusza bezproblemowo zasilany z 5V i poprawnie ustawiona zworka.
Ale należy pamiętać ze mogą być różne wykonania wyświetlacza - nie wiadomo dokładnie co nam kolega z Chin przysłał - trochę loteria.
I albo wiemy co robimy albo próbujemy. Próby mogą kosztować bo czasami spalimy element.
Zawsze proszę sprawdzić jaki jest wyświetlacz, na jakie napięcie pracuje.
Rozwiązanie zaproponowane przez Roberta jest bardzo dobre i można od razu robić tak docelowo - zasilać wyświetlacz 3,3v tym bardziej ze jest ono dostępne - nie grozi to tez uszkodzeniem wyświetlacza.

Diody.

W zasadzie w wersji oryginalnej powinny być dobierane, Poprawka softwarowa związana z kalibracja jaką zaimplementowałem nie wymaga dobierania diod, bo kalibracja to koryguje. Niemniej jeżeli ktoś ma więcej diod to wskazane jest dobranie przynajmniej w jednym punkcie - omomierzem.

Kondensatory.

Robert w filmie mierzy kondensatory i wybiera te które najbliżej są wartości ze schematu. Jest to trochę nadgorliwość. W zasadzie dla kondensatorów 100nF, 680 nF to nie ma znaczenia ze odbiegają o 20% od wartości ze schematu, nie jest tu potrzebna aptekarska dokładność.
Jeżeli już mamy dobierać kondensatory to 10nF bo one decydują o pomiarze, jeżeli ktoś będzie dobierał te 10nF to kierować się zasada aby były jak najbliższe sobie a jak chodzi o to czy maja 10nF czy nie to jest drugorzędne.

Rezystory
zastosowanie rezystorów 1% w zasadzie załatwia sprawę, ale jak ktoś takich nie ma to rezystory powinny być parami równe - widać ze schematu które to są parami - bo to decyduje o dokładności pomiarów

Wskazane jest używać wzmacniacza o jak najmniejszych szumach, poprawnie będzie pracować każdy wzmacniacz operacyjny ale lepiej stosować dedykowany do układów pomiarowych czyli MCP6002 - oczywiście jak kupujemy to ten lepszy, a jak z pudełka bo mamy to ten co mamy też będzie dobry

Zamiast rezystorów 100 ohm w mostku - 2 szt połączone równolegle można stosować 49,9 ohm - tak jak to w wersji z Burzenina.
Jeżeli bawimy się w dobieranie to wszystkie 3 szt (lub 6 szt gdy 100 ohm) powinny być w miarę jednakowe, bo to decyduje o dokładności pomiaru.

Te powyższe uwagi co do dobierania i tak są później w wyniku kalibracji korygowane więc nie jest konieczne dobieranie elementów. Elementy muszą być sprawne i jak ten warunek jest spełniony to urządzenie rusza po podłączeniu zasilania.

Pozdrawiam

Waldemar
SP3NYR




  PRZEJDŹ NA FORUM