SP EMCOM - Czy członkowie II kategorii są legalni?
Jest jeden generalny problem z EMCOM w SP. Najzwyczajniej w świecie są regiony w Polsce, gdzie żadnych struktur EMCOM-u nie ma i stąd któtkofalowcy mieszkający w większej części kraju choćby nawet chcieli, to de facto są odcięci od struktur łączności kryzysowej. Poniższy obrazek ładnie to ilustruje:

Co mają robić osoby z Mazur, z Wielkopolski, czy choćby jak ja z okolic Katowic, które chciałyby włączyć się do struktur łączności kryzysowej czy to w ramach klubu PZK EMCOM czy w ramach lokalnych sieci. Zapisanie się do jakiejkolwiek sieci na terenie kraju jest no takie sobie bym powiedział, gdyż co mi da przynależność np. do Beskidzkiej Sieci Łączności Kryzysowej, skoro moje QTH jest kilkadziesiąt kilometrów od obszaru działań tej sieci i w sytuacji trudnej na niewiele się zdam, choćbym nawet miał dobry sprzęt i anteny i chciał coś dać od siebie. Najpierw potrzeba byłoby zorganizować struktury tak, żeby na terenie całego kraju łączność kryzysowa mogła działać dobrze - potem można toczyć dyskusje akademickie o tym jak to Józek jest lepszy od Franka w zakresie łączności kryzysowej bo ten 1. należy do PZK a 2. nie.
To po pierwsze. Po wtóre jest jeszcze jedna kwestia, której jakoś nie porusza się w dyskusji - chodzi o sprzęt i ogólną platformę z poradami i ,,wymianą myśli" odnośnie jego konfiguracji, polecanych rozwiązań etc. Dużo jest osób(w tym i ja), które chętnie by zaopatrzyły się w coś na zachodzie popularnie zwanego GO-BOX, czyli taką skrzynkę z radiostacjami na różne bandy, wyprowadzeniem do anten, zamontowanymi akumulatorami i innymi ,,ficzerami" , którą można by w razie W zabrać czy to w rękę, na plecy czy to do samochodu, pojechać w teren akcji i nadawać. Mało się o tego typu rozwiązaniach u nas mówi a myślę, że byłby to klucz do pozyskania ,,młodej krwi" tak do EMCOM, jak do krótkofalarstwa ogólnie. Inie nie chodzi mi tu o porady w stylu ,,to weź sobie zbuduj TRX czy inne komponenty" to chodzi raczej aby na początek doradzić coś z gotowych fabrycznych rozwiązań - tak aby składanie całości wyglądało trochę jak puzzle. Poniżej taki przykład realizacji HAM GO BOX

===============================================================================================================
Teraz trochę z innej beczki:
    HF1D pisze:

    Sankcjonujemy w przyszłym Statucie status quo w klubach ogólnopolskich. Ale dopiero w przyszłym Statucie.
    Mam swoją wizję nowej struktury Związku, w której członkami PZK byłyby de facto kluby, a nie pojedyncze osoby.(...)

Jeżeli dobrze rozumiem to zdanie, chodzi w nim o wprowadzenie w PZK na wzór zachodni swego rodzaju ,,federacyjności" , czyli sam związek to tylko ,,organizacja macierzysta" dla stowarzyszeń-członków(osób prawnych), które to stowarzyszenia dopiero zrzeszają osoby fizyczne jako swoich członków i to ONE - te stowarzyszenia - reprezentują swoich członków w strukturach PZK (ogarniają legitymacje, obrót QSL etc.). Idea fajna, ciekawe jak wyjdzie realizacja - choć też pojawiają się pytania:
1. Co z osobami fizycznymi, członkami PZK, którzy w chwili obecnej nie przynależą do żadnego klubu - czy takie osoby w wypadku opisanych zmian statutowych automatycznie stracą członkostwo w PZK czy może będą dalej w strukturach PZK jako swojego rodzaju ,,członkowie niestowarzyszeni"
2. Czy będzie/jest planowany jakiś ,,okres przejściowy" dający czas na dostosowanie się do nowych planowanych struktur (wstąpienie do klubu)
3. Czy przy okazji zamiaru zmian struktur PZK planowana jest, lub choćby brana pod rozwage ,,restrukturyzacja" oddziałów terenowych? Chodzi mi tutaj o to, że w Polsce od jakiegoś czasu mamy 16 województw a oddziałów terenowych PZK jest więcej oraz mają one dość ,,przypadkowe" oznaczenia numeryczne - trochę brak w tym logiki.
Dodatkowe pytania odnośnie samego ,,nowego Statutu":
- Czy PZK myśli nad zawarciem w nowym Statucie artykułu o treści mniej więcej ,,Polski Związek Krótkofalowców jest właściwym Polskim Związkiem Sportowym w rozumieniu przepisów Ustawy o Sporcie w zakresie
a.) sportów łączności
b.) radiolokacji sportowej - ARDF
i jest uprawniony do wystawiania licencji zawodniczych w wyżej wymienionych dyscyplinach"?
- Czy brana jest pod uwagę zmiana obowiązującego obecnie wzoru legitymacji członkowskiej PZK z kartonika na powiedzmy: personalizowaną kartę plastikową? To można byłoby pomyśleć nad wprowadzeniem czegoś podobnego do obecnych legitymacji studenckich lub tych wprowadzanych przez PZŁ , czyli zdjęcie ,,paszportowe" członka i podstawowe dane o przynależności klubowej, znaku wywoławczym lub SWL , statusie organizacyjnym (członek, prezes, GKR etc.) ewentualnie info o numerze pozwolenia radiowego i o terminie jego ważności w przypadku nadawców - przy większym zamówieniu dla kilku tysięcy członków lub w perspektywie współpracy długoterminowej koszty produkcji tego typu legitymacji w PWPW nie powinny być jakieś duże.
- Ostatni KZD PZK miał miejsce w 2016 roku, stąd wniosek, że w normalnym trybie na zmianę statutu przez KZD trzeba by czekać co najmniej do 2020 roku - czy w związku znana jest już orientacyjna data ,,Zjazdu Nadzwyczajnego" , którego celem wyłącznym byłoby ratyfikowanie nowego Statutu.
- Ogólnie czy prace nad nowym Statutem ruszyły i czy będzie przewidziana jakaś forma ,,konsultacji publicznych" wśród członków PZK?
==========================================================================================
Szanowny Panie Jerzy Najda HF1D, może mi Pan pisać, że się nie znam, że powinienem ,,pyszczek zamknąć" bo ,,tego co ty o krótkofalarstwie jeszcze nie wiesz, niktórzy już zapomnieli" natomiast myślę, że warto wznieść się nad osobiste Pana do mnie urazy i podjąć dyskusję w tym nas wszystkich(członków PZK) jakby nie było dotyczącym temacie statutu i nowej struktury Związku w tym w kontekście EMCOM.



  PRZEJDŹ NA FORUM