UNIDEN UBC360CLT do nasłuchu NOAA
Zapraszam do mojego posta http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60365.html.
Jest tam sporo wiedzy.
Ogólnie dziś najszybszy najtańszy sposób to RTL-SDR. Co do anten - testowałem QFH, cross dipol,GP na 2m. O dziwo ta ostatnia działała wg mnie najlepiej zdziwiony
Nie słuchaj kolegów piszących o WFM z 88-108MHz - gdzieś coś usłyszeli i powielają bzdurę. Pasmo przenoszenia pośredniej najlepiej aby było ok 40kHz co w przypadku RTL-SDR oznacza ruch myszką oczko
Testowałem WFM na ICOM R20, YAESU VR500 - jest gorzej niż kiepsko nawet z przedwzmacniaczem i anteną QFH.

Oczywiście dacie radę odebrać fotki na BAOFENGACH, WOUXUNACH itp. Ale podłączcie kawałek anteny. Moje pierwsze zdjęcia odbierałem na skanerze Realistic PRO-32 plus konwerter (bo skaner nie miał pasma 137MHz) i przy sprzyjających przelotach wychodziły super foty od Egiptu po Islandię..
Małym problemem jest to, że zdjęcia będą miały SZUMY na jasnych chmurach oraz brak możliwości podkolorowywania zdjęć - ale i tak efekt jest fajny w odcieniach szarości. Podstawa to kawałek anteny (jak wszędzie w naszym hobby). Z tego co widzę na własnym przykłądzie obecnie popularne 2 pasmowe anteny (2m/70cm) nie bardzo sobie radzą z odbiorem NOAA. Trzeba wykombinować coś lepszego.

Co do softu - zaczynałem od JVComm32 + tracker satelitarny SatScape. Ale dziś mamy fajny WXtoIMG i tego trzeba się trzymać.

Zachęcam do zabawy z NOAA - jak i fajniejszym METEORem (radziecki sprzęt ma lepszą rozdzielczość zdjęć). Pamiętajcie, że NOAA nadaje jeszcze na 1,7GHz z duuuuużo większą rozdzielczością i po NOAA APT warto zainteresować się HRPT (mi niestety zabrakło czasu a obecnie i chęci).
APT => 1 pixel = 4km2, HRPT => 1pixel = 1km2

poruszony


  PRZEJDŹ NA FORUM