Co to za wskaznik ( miernik )
    sp5iou pisze:

      sp1ap pisze:

      Środkową żyłą idzie energia w.cz. do anteny jeśli nie wiedziałeś. pan zielony


    Na Studiach, na egzaminie z teori pola elektromagnetycznego było takie zadanie:
    "Udowodnić że w linii koncentrycznej energia przesyłana jest dieelektrykiem"
    To się dawało udowodnić za pomocą obowiązujących w tej materii praw i wzorów a jak ktoś nie umiał udowodnić, to tego zadania mu nie zaliczano.
    Egzamin ciężkawy, ale udało się jakoś przejść.

    Znaczy to że energia nie idzie ani żyłą środkową, ani oplotem, choć i w jednym i drugim płynie prąd a między nimi bywa napięcie wesoły.
    Tu jest to wyjaśnione https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjgm8uZ8N3RAhWFApoKHY4PAlQQFgg1MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.itc.pw.edu.pl%2Fcontent%2Fdownload%2F63811%2F380508%2Ffile%2FFizyka_Pole.pdf&usg=AFQjCNEi3MIA5A6zi4TCYy3LoYVVXaWp7w&sig2=futY2o-BE_bnWbi-_TDUzA
    W dokumencie trzeba znaleźć "Kabel koncentryczny
    - analiza w przestrzeni dielektrycznej"
    I wszystko jasne wesoły.

    Pewnie dzięki temu że tak jest, do rozchodzenia się fali elektromagnetycznej nie jest potrzebny kabelek. Wystarczy próżnia.

    Tak czy inaczej Przewód nie powinien promieniować i skrzynka przy nadajniku niewiele w tym pomoże.
    Trzeba dopasować przy antenie i zlikwidować asymetrię.
    A z ciekawości sprawdzę u siebie. Mam założonych kilkanaście rdzeni na fider przy antenie inv vee. Ciekawe czy i w jakim stopni to zredukowało promieniowanie fidera.


Marcin, to ciekawe rozważania.
To pytanie egzaminacyjne mające oczywiście głęboki sens nie jest do końca ścisłe, jest to rodzaj swoistego żargonu teorii pola EM. Zapewne zredagował je ktoś, kto myślał kategoriami "wektora Poytinga". Jest to też pewien paradoks, sam dielektryk o niczym nie stanowi. Linia koncentryczna składa się jednak z tego, z czego się składa: przewódu środkowego, dielektryka, oplotu/ekranu. Co więcej linia taka jest stratna, a na współczynnik strat wpływają zarówno straty w przewodniku (-ach), jak i w dielektryku. Przy linii nieskończenie długiej można dojść do uproszczonego wniosku, że energia nie jest przesyłana dielektrykiem (hi). No może niekoniecznie do takiego..



  PRZEJDŹ NA FORUM