Ćwiczenia łączności kryzysowej EmCom "Śnieżyca 2017"
    HF1D pisze:

A skąd się bierze informacje, ktore przekazujesz własciwej służbie w razie sytuacji kryzysowej?
    Od wujka Googla?

Informacje bierze się od:
-krótkofalowców w terenie,
-Centrum Zarządzania Kryzysowego/Policji/Straży itd. w których jest krótkofalowiec (tak to wygląda w Wielkopolsce),
-Stacji pogodowych APRS, które są wyposażone w UPSy/akumulatory,
-CB radio, PMR,

Chyba zaczynam się bać.

Nie ma czego Jerzy, nikt nikogo do jakichkolwiek działań w sytuacji kryzysowej nie zmusza, a członkowie w nowym systemie ewidencji będą mieli możliwość zrezygnowania z bycia członkiem EmCom'u w każdej chwili. Po prostu przedstawiłem koledze SWL_SP5 idee EmCom działającego na całym świecie.
"Liczymy na najlepsze, ale przygotowujemy się na najgorsze".

HF1D pisze:

Drugie? Ok, ale wtedy trzeba dysponowac zasobami z pkt 1 i być umiejscowionym odpowiednio w KSRG.

Dwóch krótkofalowców: jeden w CZK, drugi w straży pożarnej. Jest łączność? Jest. Sprawdzone? Tak. Przykład: Wolsztyn.

HF1D pisze:

chyba że wykażesz mi, ze w razie tsunami na Pacyfiku lub trzęsienia ziemi w Nepalu albo we Włoszech jesteś w stanie szybko nawiązac kontakt chociażby z grupą dysponująca psami poszukiwawczymi i skoordynować ich wyjazd (np przez przekazanie informacji czym i kiedy najszybciej mogą wylecieć) lub w krótkim czasie zorganizować transport z pomoca.

Szybkie nawiązanie kontaktu zostało potwierdzone przy trzęsieniu ziemi w Nepalu. Dowodem na to jest wymiana informacji pomiędzy: Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, a osobami pełniącymi dyżury "Net Control". Osobiście przekazywałem informacje o zaginionych osobach. Napływały również informacje o zapotrzebowaniu, np. o wodzie pitnej. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji przeprowadziliśmy zbiórkę:

"W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także młodzi krótkofalowcy z ostrowskiego klubu SP3POW działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. We wtorek i środę po odebraniu komunikatów z Nepalu zorganizowali zbiórkę wśród uczniów ostrowskiej szkoły, zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej."

Zebrane blisko 1000 zł zostały przeznaczone na pomoc Nepalczykom poprzez zakup najpotrzebniejszych rzeczy, które otrzymaliśmy drogą radiową z Net Control.

HF1D pisze:

Ilu członków sieci amatorskich ma ukończone szkolenia pierwszej pomocy?

Nie dysponuje informacjami ilu było członków, którzy przeszli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, spróbujemy przeprowadzić taką ankietę.
Na każdym spotkaniu EmCom jest panel poświęcony pierwszej pomocy przedstawiany przez ratowników medycznych, wodnych.

HF1D pisze:

Sam Baofeng, Wouxun, Icom czy motka w ręku to trochę za mało.
    Przydałoby się przekazując informację o zdarzeniu udzielic pomocy poszkodowanym.
    To moze im uratowac życie zanim profesjonalne służby dotrą.

Zgadzam się, jest to bardzo ważne. Btw: w wouxunie w trakcie wypadku drogowego wykorzystałem wbudowaną latarkę, zawsze coś zmieszany