UNIDEN UBC360CLT do nasłuchu NOAA
    shutter pisze:

    Tego, że słychać na Bao przelatującego NOAA nie podważam. Sam nie raz go słyszałem i sygnał był czasami po byku, ale co z tego, jak po wrzuceniu sygnału na komputer była bida z nędzą a nie piękny obraz z satelity. Jakoś na filmikach z Bao po za tym że słychać, nie pokazano efektu w postaci obrazu. W tym przypadku nie chodzi o to żeby usłyszeć, ale żeby zobaczyć. Efekty z odbiorem na zwykłym ręczniaku miałem jak na końcu filmiku z FT60. Soft cały czas mi sygnalizował zbyt wąski sygnał. Do prawidłowego odbioru NOAA zalecana jest szerokość pasma ok 30kHz, tak więc ciut więcej niż dają zwykłe TRX'y. WFM też jest nie do końca dobry, bo z kolei za szeroki (200kHz). W przypadku dekodowania z YT też mamy do czynienia ze zbyt wąskim sygnałem, dodatkowo jeszcze zniekształconym przez algorytmy kompresji dźwięku.
    Moim zdaniem efekt końcowy z filmiku o FT60 ma się nijak do tego, co uzyskują koledzy na zwykłym donglu RTL-SDR.



Szymon,

Pamiętaj, że program WxtoImg w wersji darmowej, którym dekodujesz obrazy NOAA ma ograniczenia związane z odbiornikami posiadającymi wąskie filtry pasmowe (wersja Pro potrafi poprawić jakość uzyskiwanego obrazu z odbiorników o wąskim filtrze a także udostępnia dodatkowe filtry przeciwzakłóceniowe).


Kiedyś nie było odbiorników DVBT USB (dongli RTL-SDR) a jednak ludzie potrafili przy wykorzystaniu skanerów czy przenośnych ręczniaków dość dobrze odbierać obrazy NOAA. Prostym przykładem jest poniższa strona:

- Odbiór i dekodowanie NOAA na Baofeng UV-5R z anteną dookólną MIDLAND NR-770R: http://noaa-bestwina.blogspot.com/

- Odbiór i dekodowanie NOAA na Baofeng UV-5R z anteną śrubową: http://noaa-bestwina.blogspot.com/search/label/NOWA%20ANTENA

Jak więc doskonale widać - odpowiednia antena daje naprawdę fajne rezultaty końcowe.


ps.
Fajnie by było jakbyś publikował obrazki ze strony radioscanner.pl przeznaczone dla wszystkich a nie tylko dla zarejestrowanych.


  PRZEJDŹ NA FORUM