UNIDEN UBC360CLT do nasłuchu NOAA
    SWL_SP5 pisze:

    Cześć,

    Jeśli interesuje cię na poważnie odbiór zdjęć satelitarnych NOAA to nie baw się w skanery tylko kup porządny odbiornik np. Yaesu FT-60 z możliwością odbioru szerokiego FM czyli WFM (nawet z drugiej ręki będzie taniej niż UBC360CLT) wraz z przejściówką mikrofonową YAESU CT-44.


    Jak już będziesz miał ten odbiornik wraz z przejściówką to następnie ściągnij z internetu program "WXtoImg" w wersji 2.10.11 (link poniżej), zainstaluj i uruchom pamiętając by na początek ustawić tylko swoją lokalizację (program sam o nią zapyta przy pierwszym uruchomieniu).


    Później do wyjścia mikrofonogłośnika Yaesu FT-60 podłącz przejściówkę YAESU CT-44 a następnie wyjście audio (grubsze gniazdo w przejściówce) połącz z wejściem mikrofonowym audio laptopa lub komputera stacjonarnego poprzez przewód jack-jack stereo (kupisz go w sklepie typu Media czy Euro).


    W programie WXtoImg skonfiguruj ustawienia dźwięku poprzez: "File> Record> Manual Test" a następnie kręcąc poziomem głośności w Yaesu obserwuj kolorowy pasek w dolnej, prawej sekcji programu który najlepiej powinien być na granicy koloru zielonego i zółtego.


    Gdy ustawisz odpowiedni poziom audio czekaj w programie WXtoImg wykonaj: "Menu> File> Record> Auto Record" i czekaj na przelot NOAA nad twoją lokalizacją. Jeśli NOAA zaczniesz słyszeć (charakterystyczne pikanie) to program automatycznie zacznie dekodowanie odbieranego sygnału.


    Częstotliwości które warto zapisać na stałe w odbiorniku:
    NOAA 15 - 137,620 MHz
    NOAA 18 - 137,9125 MHz
    NOAA 19 - 137,100 MHz

    WXtoImg: http://www.wxtoimg.com/downloads/


    Początkowo wystarczy ci antena pionowa (dookólna) ale do lepszej jakości zdjęć polecam kupno porządnej anteny Yagi.

    Na stronie giełdy qrz.pl znajdziesz ogłoszenia kolegi Andrzeja z Koszalina który bardzo tanio wykonuje takie anteny: http://gielda.qrz.pl/wybrane.asp?kat=46217


    Powodzenia!

Dziękuję za bardzo szczegółowy opis. Wiedzię z zakresu połączenia odbiornika do PC z softem zdobyłem wcześniej, bo to moja branża zawodowa. Interesuje mnie element radiowy oczko Czegoś tutaj nie bardzo rozumiem. Czytałem na polskojęzycznym blogu, że NOAA można odbierać z WFM (IF 200kHz) co powoduje że zawsze coś ściągniemy, ale obraz będzie gorszej jakości. Lub IF rzędu 20kHz i wtedy mamy lepszą jakość obrazu. Więc jak jest?

Na początek chcę posłuchać NOAA i zrozumieć temat. Potem chciałem posłuchać innych satelitów z zakresu 137[MHz]+, czy odbiornik o którym piszesz będzie do tego odpowiedni?

No i jednak cena jest x2 względem unidena. Dopytam u producenta czy można tam coś ustawić.


  PRZEJDŹ NA FORUM