Pasmo 60m w Polsce- kiedy bedzie dostepne?
    antek pisze:

SQ3SWF pisze:

Już wyjaśnił i to chyba w wystarczająco zrozumiały sposób.

Jeden wypisuje idiotyzmy, a drugi jest tych bzdetów adwokatem. Czy wy macie pojęcie ile to jest 6dB ? Myślę że nie macie zielonego pojęcia, więc tłumaczę i objaśniam, że decybel to miara logarytmiczna, a 6 dB to wzrost dwukrotny amplitudy sygnału, w a stosunku do mocy to aż cztery razy więcej mocy. Dipol to dipol i 6dB to on może mieć zysku jak jest w Yadze zabudowany.
Proponuję zapoznać się z definicją zysku anteny wg. ITU. Antena referencyjna umieszczona jest w wolej przestrzeni, a badana w warunkach rzeczywistych. Obecność ziemi wpływa na odkształcenie charakterystyki promieniowania na skutek odbić ("zagęszczenie" mocy w jedną półsferę), a przez to zwiększenie natężenia pola. No i stąd bierze się zysk. Jasne, że odbicia wprowadzają też jakąś stratę (też jest na to tabelka w literaturze), ale bilans przy przyzwoitej ziemi i tak jest na dużym plusie.

Generalnie - to nie jest tak, że do porównania zamieniamy dipol na antenę odniesienia w miejscu zainstalowania, tylko na hipotetyczną referencyjną.

Źródło ITU RR:
1.160 gain of an antenna:
The ratio, usually expressed in decibels, of the power required at the input of a loss-free reference antenna
to the power supplied to the input of the given antenna to produce, in a given direction, the same field strength or the same power flux-density at the same distance. When not specified otherwise, the gain refers to the direction of maximum
radiation.
The gain may be considered for a specified polarization.
Depending on the choice of the reference antenna a distinction is made between:
a)absolute or isotropic gain (Gi), when the reference antenna is an isotropic antenna isolated in space;
b) gain relative to a half-wave dipole (Gd), when the reference antenna is a half-wave dipole isolated in space whose equatorial plane contains the given direction

PS. Tak, wiem co to jest decybel, i nie zawaham się go użyć bardzo szczęśliwy