Cykl baluny za grosze- cz.1 Uniwersalny multi balun antenowy 3w1 4:1 9:1 16:1
Cześć Robert,

Robert, mnie to osobiście "wisi" jeżeli zrobisz sobie balun, który nie działa dobrze.

Natomiast jako przeciwstawienie pokazywania technicznych "szrotów" , w miarę chęci i czasu, będę pokazywał jak zrobić to poprawnie - dla Tych którzy chcą coś wykonać dobrze.

Nie jestem zupełnym przeciwnikiem wykonywania "szrotów" , bo przecież od czegoś trzeba zacząć.

Jestem tylko przeciwnikiem - publikowania takich "szrotów", jako prawdy objawionej dla innych chętnych na wykonanie czegoś "home made" - którzy mogą niestety uwierzyć, że tak jest dobrze i tak trzeba.

Wiec czy Ci się to podoba czy nie, tak jak powiedziałem wcześniej - w miarę chęci i czasu, będę obnażał wartość merytoryczną takich wystąpień w tematach na których się znam, nie tylko jako dłubiący krótkofalowiec ale także zawodowo od kilkudziesięciu lat.

Na ocenę wartości merytorycznej przez Czytających - różne "objawienia" nie mam już wpływu, muszą sami wybrać co jest prawidłowe a co nie.

Tu też jest haczyk, bo żeby dokonać prawidłowego wyboru, trzeba mieć trochę wiedzy w temacie i kółko się zamyka.

Więc dla Tych nielicznych, którzy chcą zrobić coś dobrze - będę robił czasem jakieś wyjaśnienia.

Nie mam "parcia na szkło" bo jestem na to za stary i znam swoją wartość przez lata pracy w zawodzie elektronika, w szczególności w "naszych" tematach" - w takich firmach jak Centralne Laboratorium Radiokomunikacji, różne elektroniczne pracownie konstrukcyjne (np w Telkom-ie"), także serwisy urządzeń radiowych w W-wie i w Londynie.

Niektórzy pomyślą - no to MAD pojechał - musi się pochwalić !

Nic bardziej mylnego, proszę czasami dopuścić myśl, że jest ktoś, kto chce pomóc skrócić drogę innym chętnym do "właściwej" wiedzy.

No dobrze, trochę mi się ulało. Konkludując - będę trochę pisał tutaj jeżeli będę czuł, że jest dla Kogo, w inny przypadku, w zupełności wystarczy mi przekazywanie wiedzy Chętnym w naszym Oddziale OT37.

OT37, ul. Kordeckiego 66, Warszawa - w każdą środę od godziny 18 do oporu, zapraszam.

Czasami jak przytargałem sprzęt i było porównywanie transceiverów lub np. nawijanie balun-ów z analizatorem - sesje kończyły się dłuuugo po 24.

W najbliższą środę będzie przytargany techniczny mikroskop stereoskopowy i przykłady płytek drukowanych SMD z elementami, do nauki rozpoznawania wzrokowego uszkodzeń.

Z góry przepraszam za moje wynurzenia, ale zauważam przez lata, że panoszy się coraz bardziej bylejakość i abnegacja techniczna, brak chęci do nauki, a przede wszystkim bezczelność Młodych (nie tylko wiekiem ale też stażem w krótkofalarstwie), którzy myślą, że wszystko już wiedzą.

Niestety, era wiedzy technicznej Krótkofalowców, która wyróżniała nas ze Społeczeństwa - pomału mija (smutne)

Pozdrawiam,
Włodek, SP5MAD.

P.S.Drut nawojowy DNE jest dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba, trzeba tylko zakupić w Internecie i przywiozą w zębach do domu (za grosze)
Właściwe rdzenie toroidalne też są do kupienia (np FT-240-43, 35zł), trzeba tylko chcieć !!!
I nie mówcie mi, że 35zł to za drogo dla kogoś kto kupił TRX za kilka tysięcy złotych - koniecznie z kolorowym ekranikiem.

Aha, i jeszcze jedno, ocena balun-a poprzez pomiar SWR z zapiętym opornikiem bezindukcyjnym - NIE JEST jednoznacznym wykładnikiem jego poprawnej konstrukcji i działania !








  PRZEJDŹ NA FORUM