Klucz kodowania C4fm Fusion
Piotrze,

Bardzo proszę:
"25.2A 1A) Transmisje między stacjami amatorskimi w różnych państwach nie mogą być kodowane w celu utrudnienia zrozumienia ich znaczenia – nie dotyczy to sygnałów kontrolnych wymienianych między naziemnymi stacjami dowodzenia i stacjami kosmicznymi w amatorskiej służbie satelitarnej. (WRC-03)"
Proszę zwróć także uwagę, że kodowanie jest pojęciem szerszym, które zawiera w sobie także kryptografię(szyfrowanie). Można zakodować dane w celu ich kompresji, ochrony przed błędami w czasie transmisji czy też przesyłania w sieci. Takie kodowanie dokonywane jest poprzez zastosowanie odpowiednich algorytmów, które zwykle nie są niejawne. Pomijam tutaj przypadki ochrony patentowej, bo nie ma to znaczenia w naszej dyskusji.
Natomiast szyfrowanie wiąże się nie tylko z algorytmami przetwarzania danych, ale także i kluczem w tych algorytmach wykorzystywanym. Można znać algorytm szyfrowania, ale dobór długości klucza skutuje tym, że komputer musiałby "łamać" klucz np. przez 10 lat, a czy komuś przyda się wiadomość sprzed dekady?
Tak więc autorzy w/w przepisów objęli szerszy "kawałek" niż tylko szyfrowanie, bo przecież można wyobrazić sobie przypadek, że opracowuję sobie własny algorytm, który nigdzie nie publikuję, ale implementuję go w moich urządzeniach i za jego pomocą prowadzę łączność-to też jest niezgodne z tymi przepisami, bo "utrudnienie zrozumienia ich znaczenia....".
Natomiast, co do obaw przechwytywania "sygnałów sterujących np. przemiennikiem", to rzeczywiście może to być problem, ale RR obowiązuje na całym świecie, więc dotyczy nie tylko nas.
pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM