Odbiór wizualny CW
Ja do służby trafiłem znając telegrafie i dlatego byłem objęty specjalnym tokiem nauczania. Podwyższanie tempa odbioru, pisania na dalekopisie a w następnym etapie odbiór i bezpośredni zapis na maszynie do pisania i dalekopisie.
Co do ogólnego systemu szkolenia to nie dziwię się, że tylko około 10 może 20 procent opanowało odbiór telegrafii.
System szkolenia różnił się bardzo od cywilnego. Np mnie na kursie krótkofalarskim dano klucz do ręki dopiero gdy miałem opanowany odbiór. Resztę odpowiedzi udzielił Grzegorz. Wtedy odbierało się tylko z zapisem.
Po powrocie na pasma amatorskie musiałem poświęcić sporo czasu co by pozbyć się nawyku zapisywania wszystkiego co leci.
Co do odbioru otwartego teksu to przy dużych tempach odbieram nie litery tylko całe wyrazy. Odbiór poszczególnych liter możliwy jest do pewnego tempa później wypadają Ci całe wyrazy i zdanie traci sens. Tak jak w innych dyscyplinach tutaj też wymagany jest trening, trening i jeszcze raz trening. Pozdrawiam i życzę wytrwałości a zapewniam, że nauczenie się odbioru telegrafii jest o wiele łatwiejsze niż opanowanie jakiegoś obcego języka.