Które urządzenia do nasłuchu wybrać?
Dodam od siebie kilka uwag w temacie wyboru SDR'a na podstawie rozwiązań, które miałem okazję używać - taki mój prywatny i mocno subiektywny ranking:
4 miejsce RTL-SDR: główna zaleta to cena. Osobie mającej świadomość ograniczeń tej platformy do prostych rzeczy wystarczy. Dużo programów z zaimplementowaną obsługą RTL'a, szeroki zakres częstotliwości, realnie 2.5MHz zobrazowanego pasma. Wady: słaba dynamika, podatność na odczulanie, słaba stabilność częstotliwości, słaba czułość, duże szumy własne, czasami jazdy ze sterownikami. Ale na początku przygody z SDR zwykły dongiel DVB zapewnił mi super zabawę z odbiorem trackerów balonowych z całkiem niezłymi wynikami. Fajnie też się sprawdza np. unitunkrem do odboru edacs'a. Konstrukcja taka jak DX Patrol to w sumie max co można z tej platformy osiągnąć. Szału nie ma, ale na początek może być.
3 miejsce Bonito RadioJet 1102S i 1305P: bardzo ciekawa, niemiecka konstrukcja z dwoma kanałami o różnej czułości. Bardzo wysoka czułość MDS -134dB i dynamika (przetworniki 16bit plus wspomniane dwa kanały odbiorcze), odporność na intermodulacje, mocno rozbudowane i zaawansowane oprogramowanie, generalnie sprzęt górna półka. Model 1305P ma dołożony RTL2832 jako panorama reciver. Wady: cena, ponad 2kPLN, zakres: RJ1102S tylko KF, w RJ1305 jest szerzej, ale powyżej 30MHz odbiór tylko na RTL'u. Mała szerokość pasma - tylko 48kHz. W przypadku RJ1305 oprogramowanie ma często problem z działaniem RTL'a. Osobiście przeszkadza mi również to, że okno programu RadioJet'a przeładowane jest zbyt dużą ilością regulatorów, przełączników itd (brak klasycznego menu z ustawieniami) i bez dwóch monitorów nie podchodź.
2 miejsce Elad FDM-S2. Podobnie jak RadioJet górna półka jeśli chodzi o parametry. 16 bitowe przetworniki o prędkości 122MHz. Efekt: szerszy zakres odbioru (KF + VHF do 160MHz), pasmo obrazowania 6MHz z możliwością rozbicia na dwa niezależne kanały (2 odbiorniki), czułość MDS -132dB. Do tego super soft, nie przeładowany jak w przypadku RJ, możliwe sprzęgnięcie poprzez OmniRig'a z TRX'em. Może dzięki ExtIO.dll działać pod innymi programami. FDM-S2 do pełni szczęścia potrzebuje jedynie dedykowanego preseletora antenowego, w którym możemy obsadzić do 8 filtrów pasmowych. Jak dla mnie super odbiornik z jedną tylko wadą - ceną. Ponad 2kPLN plus ok. 1.5kPLN za preselektor z pełną obsadą.
1 miejsce SDRplay RSP2. Nie ma może takich parametrów jak RJ czy ELAD, ale jak dla mnie to najlepszy stosunek możliwości do ceny. Dlatego wygrywa w moim prywatnym rankingu. Działa pod innymi programami i systemami, niezły dedykowany soft SDRone. Dzięki szerokiemu zakresowi odbieranych częstotliwości, szerokiemu pasmu obrazowania (10MHz), trzem wejściom antenowym i w ogóle wszystkim zmianom w stosunku do poprzedniego modelu RSP1, nowy SDRplay jest wg. mojego zdania najbardziej uniwersalnym i najciekawszym odbiornikiem SDR nie tylko dla początkującego. Lepsza dynamika od RTL'a, lepsza czułość i całkiem niezłe filtry. Platforma Mirics'a, na której oparte są oba RSP, sama w sobie daje większe możliwości niż RTL.
Oczywiście w przypadku wymagających odbiorów na KF moim faworytem nadal zostaje Elad, który bije na głowę nie jeden odbiornik TRX'a. Ale na co dzień i do innych nasłuchów zdecydowanie RSP2 (w tym również do oglądania DVB-T).


  PRZEJDŹ NA FORUM