DDS9850
    m72 pisze:

    Co do AD9958 - jednak zamówiłem go na aliexpresie, wyszło 71zł. Będzie za miesiąc.
    Jeśli się da na nim zrobić VFO i BFO za jednym zamachem to i tak się bardziej opłaca niż kupowanie 2 małych dds-ów


m72,
I też dobrze, bylebyś nie stwierdził że nie ma co z nim zrobić i ma się kurzyć na półce wesoły
Noty aplikacyjne tych AD są naprawdę ciekawe - warto je uważnie przeczytać nawet jak się nie będzie ich wszędzie stosowało - można się nauczyć metod generowania sygnału i czemu DDS;y (ale nie tylko) generują śmieci (czasem generują mniejsze.. malutkie.. a czasem spore wesoły)
Z drugiej strony, jak mówi Mac - SI5531 jest prawie rząd wielkości tańszy i przychodzi w kilka dni. Ma trzy wyjścia. Natomiast zakumanie jak są liczone współczynniki i jak to najlepiej zrobić.. Nie jest to proste i ja jak zrozumiałem to już nie chciało mi się tego implementować we własnym kodzie - użyłem innego (chyba Hansa właśnie).


A ponieważ nikt a najbardziej znawcy nie odpowiedzieli..
    m72 pisze:


    A mam jeszcze pytania z podobnej beczki.
    1. Skoro sygnały z VFO i BFO muszą się zdudnić to nie powinny być jakoś zsynchronizowane ?

Nie ma to nic do rzeczy. VFO "przesuwa" w mieszaczu Fodbieraną na Fpośredniej, a BFO "przesuwa" w produkt detektorze (czyli też mieszaczu) Fpośredniej na dźwięki słyszalne dla ucha. Fbfo musi być taka aby leżała dokładnie na zboczu filtru kwarcowego. W praktyce amatorskiej do generatora BFO bierze się taki sam kwarc jaki się zużyło na budowę filtru (ok ok nie zawsze) i przesuwa lekko jego częstotliwość trymerem. Jeśli częstotliwości BFO i VFO nie są lekko takie jak powinny być to usłyszysz korespondenta z lekko zniekształconym głosem (niżej lub wyżej itp)

    m72 pisze:


    2. Cytat z opisu tranceivera Antek.
    "..."
    Jak to jest z tymi filtrami SSB, można je konstruować na dowolną częstotliwość oby BFO miało taką samą ?
    Jakie są zależności ?


Masz na myśli czy można zbudować filtr pośredniej (pal licho czy SSB czy CW) na dowolną częstotliwość? Teoretycznie tak... Ale w praktyce staje na przeszkodzie - natura rezonatorów i konieczność znalezienia kwarców o odpowiedniej częstotliwości. Natura rezonatorów powoduje że trudno się buduje filtry (wąskie) na częstotliwości wyższe niż kilkadziesiąt MHz (nie znaczy że się nie da ale to raczej fabryki). Dlatego większość rozwiązań "amatorskich" (o ile za taki można uznać K3 albo Husara itp...) ma pośrednie w okolicach kilku/nastu MHz. Tu jest bardzo ważny wątek o filtrach http://sp-hm.pl/thread-272.html

    m72 pisze:


    czy mając tranceiver np na pasmo obejmujące CB ale który działa w SSB łatwo jest przerobić je na zwykłe AM żeby odbierało/nadawało do mobilów ? Jak w praktyce jest realizowane przełączanie między AM a SSB ?

SSB to jest takie AM z odjętą nośną (i jedną wstęgą). Można też odwrotnie o tym myśleć..
Mając odbiornik/nadajnik SSB odbierzesz modulację AM ale to co nadasz SSB dla "AM" owców będzie brzmiało jak bełkot.. I wtedy wszyscy Ci zaczną zazdrościć, bo SSB jest kilka razy "wydajniejszą" modulacją niż AM bardzo szczęśliwy
W praktyce nie jest łatwo przerobić, zwłaszcza nadawanie. Modulatory i filtry SSB w tranceiverach SSB są tak skonstruowane żeby wytłumić nośną jak najbardziej.. A w AM ona jest właśnie potrzebna.
(Oczywiście nie odnosi się to do homodyn cyfrowych gdzie całą modulację i demodulację robi procesor.. No ale tu już tylko od fantazji programisty zależy jakie modulacje zaprogramuje).

Zdrówko!






  PRZEJDŹ NA FORUM