Ważność polskiego świadectwa operatora za granicą
    SQ7JZP pisze:

    Mam świadectwo operatora klasy B wydane (wymienione) w 2005 roku, jest na nim adnotacja "zgodne z zaleceniem CEPT T/R 61-02". Na stronie UKE widzę, że znowu się coś pozmieniało, i nie ma już świadectw kategorii B, są tylko A i C.
    Czy aktualnie posiadane świadectwo będzie ważne za granicą i można się na jego podstawie ubiegać o przyznanie pozwolenia, czy trzeba przed wyjazdem wymienić je na aktualnie obowiązującą wersję?


Teraz tak, kolejno:

1. Świadectwo polskie klasy B zgodne z normą HAREC może być podstawą do uzyskania w Rzeczypospolitej Polskiej Pozwolenia radiowego kategorii 1. Stanowi o tym § 4.
pkt. 1. Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej(Dz. U. z 2015r. poz. 99)
    Rozporządzenie pisze:

    Pozwolenie kategorii 1 wydaje się:
    1. osobie fizycznej, która posiada:
    a) świadectwo klasy A lub B operatora urządzeń radiowych lub równoważne świadectwo wydane przez uprawniony
    organ zagraniczny(...)


2. Jeśli chodzi o administracje zagraniczne, to tutaj sprawa się komplikuje. Przy każdej zmianie wzorów dokumentów administracja Polska notyfikuje o tym fakcie odpowiednie urzędy europejskie podając aktualny wzór dokumentu którego zmiana dotyczyła(analogicznie działa to w odwrotnym kierunku). I teraz po zmianie wzorów świadectw operatorskich też takie coś nastąpiło. Mało tego, nastąpiła formalna zmiana regulatora odpowiedzialnego w RP za sprawy radioamatorów. Już nie zajmuje się tym URTiP, tylko UKE. I teraz przedstawiając za granicą świadectwo klasy B wydane przez już nie istniejący urząd administracji Polskiej możemy narazić się na odmowę jego uznania lub uznania w mniejszym zakresie, niż by to miało miejsce przy świadectwie klasy A.

3. Z powyższego względu jeśli naprawdę ma Pan zamiar okazywać świadectwo polskie za granicą bezpieczniej byłoby je wymienić na wzór obowiązujący obecnie(jest to procedura odpłatna - 15 PLN). Wystarczy wystąpić do UKE z tym wnioskiem http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=23623

4. Planując uzyskanie za granicą pozwolenia radiowego warto mieć z sobą tak najnowszy wzór świadectwa HAREC(najlepiej jednak klasy A) oraz kopię polskiego pozwolenia radiowego kategorii 1. Co kraj, to trochę inna procedura i dzięki wzmiankowanym polskim dokumentom w wielu krajach można uniknąć koneczności zdawania tamtejszego egzaminu przy ubieganiu się o pozwolenie(np. kraje członkowie CEPT). Ale to zależy od kraju docelowego(np. USA nie uznają certyfikatów HAREC jako równoprawnych z amerykańskimi świadectw kwalifikacji i wymagają od każdego, kto chce tam pracować ponad 3 miesiące zdania tamtejszego egzaminu).


  PRZEJDŹ NA FORUM