DMR - duobander
Posiłkuje się tutaj Wikipedią

"Charakterystyka systemu działającego w standardzie DMR
Szerokość kanału radiowego – 12,5 kHz.
Wielodostęp z podziałem w funkcji czasu (TDMA) – w jednym kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz mieszczą się dwa kanały wirtualne, w których może być niezależnie od siebie prowadzona łączność głosowa lub transmisja danych. Tym samym osiąga się lepsze wykorzystanie widma radiowego (efektywność widmową). Ponadto dzięki temu użytkownicy analogowych systemów łączności radiowej z odstępem międzykanałowym 12,5 kHz mogą przejść na łączność cyfrową bez potrzeby ubiegania się o nowe pozwolenia radiowe.

Dłuższy czas pracy urządzeń radiowych na baterii oraz większa sprawność energetyczna – jak w przypadku innych systemów wykorzystujących wielodostęp TDMA (m.in. GSM i TETRA), układ nadajnika radiotelefonu jest włączony tylko podczas trwania szczeliny czasowej przydzielonej jego użytkownikowi. W przypadku DMR, nadawanie odbywa się w co drugiej szczelinie czasowej, czyli w efekcie jedynie przez połowę czasu trwania łączności."

Sieć w Polsce działa tak, że np. na przemienniku na pierwszej szczelinie rozmawia się w obrębia danego przemiennika, a w drugiej wchodzi się do sieci, więc można np. rozmawiać linkując przemienniki z korespondentem znajdującym się w innej części globu.
Baobrzdęk nie wyłącza nadajnika na szczelinie której nie używa. Więc poza tym, że nie można w nim korzystać z tych szczelin, to próba nadawania na częstotliwości przemiennika kończy się tym, że zakłóca się obie szczeliny uniemożliwiając innym korzystanie.
Być może w przyszłości poprawią ten błąd.


  PRZEJDŹ NA FORUM