wouxun/xiegu x1m
    SQ3MIS pisze:

    W zeszłym roku zrobiłem taki kabelek do x1m, jest o tym wątek tutaj:
    http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3536&temat=427677&nr_str=2
    Kabel nadal działa.

    Korzystając z okazji i pokrewnego tematu, może któryś z kolegów mógłby mi podpowiedzieć jak podłączyć komputer do gniazda mikrofonowego x1m aby nadawać w emisjach cyfrowych? Załączanie ptt to sobie jakoś - choćby ręcznie - rozwiążę. Chodzi mi o to: jak analogowy sygnał z wyjścia słuchawkowego laptopa skierować do toru mikrofonowego radia. Będę wdzięczny za odpowiedź.


Otóż można pracować cyfrowo nawet ręcznie co robiłem nawet przez krótki czas. Otóż każdy komputer, który ma kartę dźwiękową posiada wejście i wyjście audio. Jest też takie w tablecie tyle, że na jednym gniazdku (mini-jack 4 pinowy).
Trzeba skierować wyjście audio komputera do gniazda mikrofonowego, zaś wejście do np. gniazda słuchawkowego w radiu.
Oczywiście zalecane jest łączenie nie bezpośrednie, ale przez filtry. Przy małych mocach QRP ja nawet mam połączenia bezpośrednie bez filtrów (właśnie tak mam w X1M). Jak nie miałem VOX-a to nadawanie załączałem ręcznie przełącznikiem, który był podłączony do styków tangenty w tym samym mini-jacku co nim szedł sygnał z komputera. W innym radiu taki przełącznik musi być podłączony do styków tangenty w gnieździe mikrofonowym. Wszystko można rozwiązać na jednej wtyczce tak jak to jest pracując mikrofonem.
W momencie gdy chciałem nadawać swoją sekwencję zwierałem tor nadawania by radio prowadzić w stan emisji. Na ekranie komputera widać kiedy się własna kwestia kończy i wtedy wyłącza się nadawanie, radio przechodzi na odbiór i odbiera się kwestię korespondenta.
Radio które posiada własny VOX pozwala na automatyzację tego procesu. Programy do CYFRY przewidują jak najbardziej rozwiązanie sterowania VOX-em ! Trzeba tylko odpowiednio wyregulować sobie czułość wejścia VOX-a oraz jego zwłokę, która po zaniku sygnału powinna jeszcze przez chwilę trzymać nadawanie. Ta zwłoka jest potrzebna do płynnej pracy niektórymi emisjami np. Hell. Jeśli radio posiada wskaźnik ALC to regulujemy poziom głośności na komputerku tak by maksymalnie wymodulować falę, nawet niewielkie przesterowanie nie szkodzi. W wypadku radio z VOX-m łączymy oczywiście gniazdo wyjścia audio komputera ze stykami na gnieździe mikrofonu. W wypadku jednak większych mocy warto kabelki komputer-radio puścić przez odseparowanie bo może podczas nadawania dojść do sprzężeń, a nawet uszkodzeń.
Jednak warto pamiętać, że na cyfrze nie pracuje się dużymi mocami. Średnio ok. 30 watów, a niektóre emisje są wręcz tylko dla pracy QRP. Oczywiście są tacy co walą moc i wtedy zatykają kolegom pasmo danej emisji (widać taki sygnał na ekranie programu). To utrudnia, a nawet uniemożliwia przeprowadzenie seansu cyfrowego. Myślę, że choć trochę przybliżyłem koledze temat jaki poruszył.


  PRZEJDŹ NA FORUM