Kenwwod D-Star & APRS
    SQ9NFI pisze:

    A może już ktoś ma i testował. Proszę pochwalić się opinią. Z chęcią poczytamy informacji z pierwszej ręki.

Kupiłem wersję A, ale jako że nie znam d-Star i jestem poza zasięgiem tej sieci na razie, to nie powiem nic więcej. Jak się wdrożę, to dam znać.
Jeśli chodzi o APRS, wszystko działa wyśmienicie - nie mam porównania z poprzednimi modelami, ale myślę, że niewiele to się różni od poprzednika 72 w funkcjonowaniu.

Urządzenie nieco kanciate i ciężkie (ma tą największą baterię w standardzie). Bardziej ceglaste niż zgrabne VX-7R, ale coś za coś, ma na pokładzie sporo. Udało mi się aktywować w ramach programu SOTA górę St. Franklin W5T/FR-003, ale to wszystko lokalnie, więc trudno o jakieś wymierne raporty, wszystko było na 59. Modulację chwalili, ale chyba to już standard w takim TRX.

Na razie jedyny minus to problem edycji jednego elementu menu, kontakt z Kenwoodem USA skonczył się na spuszczeniu mnie na drzewo bez odpowiedzi na pytanie...

Podsumowując TRX. Wahałem się, czy kupić tanszy T72 czy ten, bo nie znam i nie używałem DStar, ale podjąłem decyzję iść z duchem czasu i zobaczymy jak to będzie. Jak będę w SP6 przed Świętami, to postaram się spotkać z kimś obeznanym w temacie, co oceni TRX porównując do swoich dotychczasowych zabaw z innymi urządzeniami. Osobiście podoba mi się taki kombajnik "wszystko-w-jednym"... Wyświetlacz ładny, choć mam obawy czy taka gama kolorów jak w smartfonie nie wpłynie na zużycie energii... Potestuję i zobaczymy (ma też wejście USB na kontakt z PC, nie wiem czy da się ładować za pomocą powerbank, sprawdzę, ale wątpię).

Aha, kupiłem wersję A, bo czasem wpadam do USA, minusem są fabryczne domyślne ustawienia przemienników, ale nie martwi mnie to specjalnie - wszystko ładnie da się wpisywać z ręki na PC i przerzucać całość do TRX darmowym programem. W zasadzie można ustawić całość ustawien w ten sposób, bardzo fajna sprawa!

Nie wiem za bardzo, co więcej można napisać, trx działa i tyle! wesoły Reszta wyjdzie w użyciu, ale to już w grudniu dopiero, jak dotrę w zasięg D-Star i się nieco nauczę.

EDIT: bardzo fajna funkcja to podawanie na APRS aktualnej częstotliwości nasłuchowej i każdej jej zmiany (mogę oczywiście ustawić, aby TRX tego nie podawał, jeśli sobie nie życzę). Nie wiem czy inne TRX z APRS to mają, dla mnie to pierwsze w życiu urządzenie z wbudowanym APRS i ta funkcja mi się spodobała.


  PRZEJDŹ NA FORUM