Jak zacząć przygodę bez klubów i znajomych.
Lat: 15, Zamieszkanie: okolice Słupska
@BonzleiPL
Jeżeli jeszcze nie dałeś sobie spokoju z wyzwaniem o kryptonimie: Pozwolenie Radiowe w Służbie Amatorskiej to mam dla Ciebie kilka wskazówek, z których większość już tutaj padła ale mimo to warto jest je znów wspomnieć.

1. Pierwsze co warto jest zrobić to pobrać i wydrukować sobie http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=21337 - oficjalny zbiór pytań egzaminacyjnych na świadectwo operatora urządzeń radiowych opracowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To właśnie z tej puli generowane są arkusze z pytaniami w części teoretycznej egzaminu.

2. Wspomniany zestaw pytań może się z początku wydawać trudny do ogarnięcia - w rzeczywistości jednak nie jest tak źle jak się początkowo wydaje oczko . Dobrym sposobem na zapamiętywanie tych pytań egzaminacyjnych jest:
a.) Wypisanie sobie Pytania i prawidłowej odpowiedzi do niego (lub Pytania i unikalnej cechy odpowiedzi, gdyż same odpowiedzi mogą czasem różnić się niewielkim szczegółem).
b.) Wizyta na polecanej już tutaj stronce http://www.pzk.info.pl/start.php i ćwiczenie ,,wirtualnego egzaminu"

3. Powiem teraz coś może nie popularnego, niemniej jednak prawdziwego: Odpowiedzi na pytania zawarte w zestawie UKE warto jest wykuć na blachę na zasadzie zakuj, zdaj.
Niestety zestaw jest jaki jest i niektóre z zamieszczonych tam pytań nie tylko nie przystają do realiów obecnego świata(jak słynne pytanie o korki akumulatora), ale wręcz część stoi w jawnej sprzeczności z obecnie obowiązującymi aktami normatywnymi(pytanie choćby o tzw. ,,okręgi wywoławcze"). Jeśli naprawdę chcesz to mieć za sobą to naucz się tych pytań na pamięć aby zdać część testową egzaminu a po otrzymaniu pozwolenia radiowego będziesz miał czas na naukę rzeczy naprawdę ważnych w tym hobby. Potraktuj ten egzamin jak klasówkę z najbardziej nielubianego przedmiotu w szkole, czyli coś co trzeba zdać ale potem najprawdopodobniej się do niczego nie przyda. Wymóg to wymóg.

4. Abyś mógł przystąpić do egzaminu na świadectwo operatorskie Twoi rodzice muszą wystąpić do Dyrektora Urzędu Komunikacji Elektronicznej ze stosownym wnioskiem o dopuszczenie Ciebie do egzaminu(oto wzmiankowany wniosek http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=24230 ). Wniosek ten wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty należy złożyć osobiście lub korespondencyjnie w sekretariacie komisji egzaminacyjnej w Warszawie najpóźniej na 14 dni przed planowanym terminem egzaminu, w którym chciałbyś uczestniczyć . Tutaj masz tegoroczną rozpiskę sesji egzaminacyjnych - http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=22671
Jesteś z okolic Słupska, więc najbliżej Tobie byłoby do Warszawy, gdzie sesja zaplanowana jest na Sobotę, 3.12.2016 na 9:00 . Do tego terminu powinieneś spokojnie opanować wymagany zakres ,,wiedzy" potrzebnej do zdania egzaminu.

5. Z racji Twojego wieku warto jest podejść do egzaminu od razu na kategorią A świadectwa(najwyższą), gdyż zakres pytań wcale tak znacząco nie jest większy a patrząc na pozyskiwane uprawnienia już różnicę widać in plus kategorii A.

6. Poza egzaminem teoretycznym(testem wyboru) jest jeszcze jak już zostało zasygnalizowane ,,część praktyczna". Nie obawiaj się jednak, gdyż w większości polega ona na poprawnym przeliterowaniu zadanego wyrazu w alfabecie ICAO
(http://www.icao.int/Pages/AlphabetRadiotelephony.aspx) oraz symulacja amatorskiej łączności fonicznej.

7. Pomocą przy nauce do egzaminu będą dla Ciebie wspomniana już strona pzk.info.pl oraz materiały UKE a ponadto:

- Zapis kursu krótkofalarskiego zorganizowanego przez ekipę z Hackerspace Kraków wraz z klubem Ryjek SP9KGP https://www.youtube.com/playlist?list=PLwB_RhK4tuHLc-i75CHovgQ2ZKYdTnsyY

- Rozporządzenie w sprawie pozwoleń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000010

- Rozporządzenie w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych -
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000099

- Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000161

- Mapka https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99g_kr%C3%B3tkofalarski

8. Niektóre osoby wspominały coś o szukaniu sobie mentora. Ja powiem tak: Nie szukaj na siłę, jeżeli w Twojej okolicy brak jest jak piszesz prężnie czy nawet jakkolwiek działającego klubu, to prawdopodobnie będzie trudno kogoś znaleźć, kto miałby czas i umiejętności Ciebie zaznajomić z krótkofalarstwem w sposób taki aby Ciebie zaciekawić. Samokształcenie nie jest takie złe.

9. Oczywiście samo zdanie egzaminu i otrzymanie pozwolenia radiowego to tak naprawdę początek drogi. Dopiero mając stosowne dokumenty zobaczysz tak naprawdę, czy to jest coś dla Ciebie. Niemniej jednak radiokomunikacja amatorska obejmuje tyle różnych aktywności, że z pewnością coś dla siebie w niej odnajdziesz( czy to łączności lokalne, przemiennikowe, czy to DX-ing, czy to np. SOTA lub konstrukcje - wszystko przed Tobą wesoły ). Dopiero mając pozwolenie odkryjesz jak dużo wiedzy trzeba by jeszcze pozyskać. I tutaj dochodzimy do kwestii literatury. Niestety w Polsce brak jest nowoczesnej publikacji obejmującej zagadnienie krótkofalarstwa czy radiotechniki w sposób, który byłby ciekawy dla osób w Twoim wieku(młodych).
Polecone tutaj już publikacje w rodzaju ABC krótkofalowca czy nowsza ,,Krótkofalarstwo i Radiokomunikacja" z pewnością zawierają mimo swoich lat ciągle dużo uniwersalnej i cennej wiedzy. Jednak obawiam się, że wiedza ta jest w owych publikacjach przedstawiona w sposób niedostosowany do współczesnego młodego odbiorcy. Mówię to wcale nie w kontekście jej zakresu, lecz bardzej sposobu podania niedostosowanego do kanału percepcji młodego człowieka wieku XXI. Innymi słowy mówiącpublikacj owe mogą same z siebie raczej odstraszyć młodego człowieka, niż go przyciągnąć do krótkofalarstwa.

Ze swej strony polecałbym Tobie @BonzleiPL publikacje w językach obcych, jak np. coś z ARRL lub RSGB http://www.arrl.org/shop/Ham-Radio-for-Dummies-2nd-Edition-Wiley/
http://www.rsgbshop.org/acatalog/Online_Catalogue_Beginners_2.html
lub serię książek Eckharta DJ4UF
http://darcverlag.de/Amateurfunklehrgang-Technik-fuer-das-Amateurfunkzeugnis-Klasse-A
http://darcverlag.de/Amateurfunklehrgang-Technik-fuer-das-Amateurfunkzeugnis-Klasse-E
Tak, wiem są to publikacje odpowiednio po angielsku lub niemiecku, jednak ważne zagadnienia przedstawiają w sposób aktualny do dzisiejszych czasów i interesujący. W Polsce jak do tej chwili odpowiednika w formie publikacji brak.

10. No i coś, o co w tym wszystkim chodzi, czyli radio i słuchanie a potem słuchanie i nadawanie. Jeśli chcesz posłuchać co w eterze ,,piszczy" to warto zaglądać co jakiś czas na stronki web sdr. Tutaj już było kilka poleconych (np. http://sp2pmk.tvk.torun.pl:8901/ )
Wejdź posłuchaj i przekonaj się co słychać. Jeśli natomiast chodzi o pierwsze radio, to tutaj kwestia jest otwarta i to Ty musisz odpowiedzieć, czego od radia oczekujesz. Jako pierwsze radio warto jednak wybrać jakiegoś prostego ręczniaka na 2m/70cm i aktywować się na przemiennikach lokalnych. Wtedy będzie Tobie łatwiej ludzi z okolicy poznać i może się spotkać, coś wspólnie zrobić.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

No to tyle takich wstępnych wskazówek, ja ze swej strony życzę Tobie powodzenia i wytrwałości w odnajdywaniu siebie w ramach hobby radiowego.


  PRZEJDŹ NA FORUM