Przepusty do mieszkania
czyli jakie macie rozwiązania?
Najwygodniej i najbezpieczniej do przewiertu w ścianie wynająć odpowiednią firmę. Takie firmy budowlane, które w wachlarzu swych usług mają przewierty w ścianach i stropach są obecnie nawet w niezbyt dużych miastach. W Olsztynie jeden przewiert o średnicy 25 cm kosztuje 60 - 80 zł plus 50 zł za przyjazd. Przyjeżdżają z wiertnicą, której podstawę/statyw mocują do ściany na jeden solidny, metalowy kołek rozporowy obok wierconego otworu. Nie jest to w żadnym wypadku wiertarka ręczna. Wiercenie odbywa się na półmokro i nie ma kurzu co jest ważne w mieszkaniu. Spotyka się dwa rodzaje wiertnic z odsysaniem wody roboczej i bez tego odsysania. Wiertnica nie jest udarowa ponieważ wiercenie odbywa się na zasadzie szlifowania betonu przez segmenty walca podobnie jak w diamentowych tarczach segmentowych do cięcia betonu fleksą. Wiercenie odbywa się od środka budynku i nie uszkadza (poza potrzebnym otworem) ocieplenia na zewnątrz. Jeżeli ściana nie ma ocieplenia w powstałym równym otworze można umieścić bezpośrednio profesjonalny przepust. Jeżeli ocieplenie jest trzeba wywiercić otwór o średnicy 5 cm większej i później samemu w otworze obsadzić rurę PCV i zaszpachlować i zamalować wokół rury i miejsca po wspomnianym kołku technologicznym oraz porysowany przez podstawę wiertnicy tynk. Profesjonalnej wiertnicy nie przeszkadzają nawet grube pręty zbrojeniowe w betonie. Wiertnice do przewiertów techniką diamentową oraz montaż profesjonalnych przepustów Roxtec można obejrzeć na Youtube.

Praktycznie w wywierconym otworze najlepiej obsadzić na poluretanową piankę montażową zwykłą kanalizacyjną rurę PCV tak by kielich tej rury był na zewnątrz czyli w warstwie ocieplenia tzn. krawędzią zewnetrzną zlicowany z powierzchnią ocieplenia ściany. Nadmiar rury obcinamy gdy pianka stwardnieje od środka pomieszczenia. Wspomniane wcześniej przez SP3LOZ gotowe (niestety nie tanie) przepusty firmy Roxtec idealnie pasują średnicą do kielicha typowej rury PCV. Przykładowo okrągły Roxtec R - 200 mm pasuje do kielicha typowej pomarańczowej rury PCV 20 cm. Rozmiar 20 cm wydaje się być najbardziej odpowiedni dla rozwijającego się krótkofalowca. W miejsce profesjonalnego przepustu można użyć w domu typowej zaślepki do danej średnicy rury PCV i obsadzić w płaskim denku tej zaślepki odpowiednie szczelne plastikowe dławice kablowe dostępne w sklepach elektrycznych. Po włożeniu kabli rurę pcv należy czymś wypchać na całej grubości ściany by nie psuć ocieplenia ściany. Najwygodniejsza wydaje się do tego miękka wełna mineralna lub szklana. Ewentualnie doraźnie mogą być zmięte papiery lub folie.
Wykonany tak przepust jest "wielokrotnego użytku".

Całe powyższe raczej dla tych co mają lub planują więcej kabli.

Pozdrawiam. Franek R., SP4FR


ps. Przepraszam za edycję szczegółów powyżej. Od ostatniego korzystania z przewiertu minęło ponad 4 lata i co nieco uciekło z pamięci.


  PRZEJDŹ NA FORUM