Muzeum broadcastingowe
Stacja nadawcza Voice of America
[quote=SP5XMI]Przedstawiam ciekawy film - reportaż z muzeum stacji broadcastingowej Bethany, która nadawała sygnał programu radiowego Voice of America aż do 1994r. Używała nadajników o mocy 200kW i anten rombowych oraz wieloelementowych ścianowych.
Na potrzeby tej stacji opracowane zostały nowe lampy wapotronowe, układ dopasowania anten rombowych odpowiedni do promieniowanej mocy oraz centralne przełączniki antenowe.

Na pierwszym planie budynek stacji oraz fidery (linie drabinkowe) doprowadzające sygnał do przełącznika antenowego, dalej przełącznik antenowy (czarny element, bardzo dobrze omawiany w filmie), rozwieszone na trzech masztach anteny ścianowe oraz z tyłu szyk anten rombowych.

Powiększenie fotki pola antenowego i stacji jest tutaj.
Podczas corocznej konserwacji stacji, z jednej z anten nadawali radioamatorzy, z amatorskich nadajników. Mieli nadzwyczaj silny sygnał.
Ogólna moc zainstalowana - 3,5MW. Moc RF kierowana przykładowo na teren Turcji - około 10MW EIRP. Typowy nadajnik 250kW używał dwóch wapotronowych tetrod firmy Eimac połączonych równolegle, 14,25kV na anodę, -750V na katodzie, 22-23A prądu anodowego. Odpadowe ciepło z nadajników służyło do ogrzewania budynków. W 1944r!
Materiał jest długi ale moim zdaniem warty obejrzenia. Szkoda, że tego świata też już nie ma. Anteny zostały zdemontowane w 1995/1996. 500-600 akrów terenu dawnej stacji stało się parkiem, maszty antenowe trzeba było zdemontować.

Podobną stacją była Delano, prezentację można obejrzeć tutaj, plik PDF.
Takie fajne rzeczy robili na KF, komu to przeszkadzało...

[To byly wspaniali ludzie na wspanialych maszynach]