Antena Yagii według TA7OM
    sq9oub pisze:

    No właśnie
    Gain(dbi 13,1 / 12,0/ 11,5.... że ludzie się nabierają..


wesoływesoływesoły... słusznie.
Oto fragment tłumaczenia jednej z publikacji w internecie dotyczącej jak pracować z MMANA.

...ZYSK ANTENY A OBLICZENIA.
Wzmocnienie i zysk anteny jest wielkością względną. Przy antenach ta wielkość wskazuje; ile raz, lub o ile decybeli wzrasta gęstość strumienia mocy w maksymalnym kierunku promieniowania, w odniesieniu do anteny izotropowej, przy takich samych wartościach zasilania. Za wzorcowe odniesienie w Europie przyjęte jest wzmocnienie półfalowego dipola, wyrażone w dB. W USA, prowadzone są odniesienia do izotropowego źródła promieniowania i określają wzmocnienie w dBi.
Ponieważ półfalowy dipol ma pewien określony kierunek promieniowania, jego wzmocnienie jest większe od izotropowego źródła promieniowania o 2,15 dB. Dlatego wzmocnienie każdej anteny, wyrażone po europejsku, w dB, będzie o 2,15 dB mniejsze, niż wyrażone po amerykańsku w dBi. Producenci często wykorzystują tę różnicę i podają wzmocnienie anten UKF w dBi. Tak więc, niedoświadczony nabywca takiej anteny zza oceanu może nie zauważyć istotnej różnicy.
Ale 2.15 dB to drobiazg. Jeżeli pod anteną rozciągniemy duży metalowy liść, jej promieniowanie będzie skupione tylko w górnej półkuli diagramu, nad liściem, to spowoduje to wzrost gęstości strumienia 2 razy albo o 3 dB. Ale nie tylko to. Na wskutek interferencji minimów i maksimów zakłuceń, diagram zostanie poszatkowany, a gęstość strumienia mocy w maksimach wzrośnie dodatkowo jeszcze o 3 dB. Czyli razem w wyniku obliczeń otrzymamy o 6 dB więcej, niż rzeczywiście prezentuje antena. Właśnie to otrzymujemy w wyliczeniach anteny umieszczonej nad ziemią. Dla zysku anteny, te dB – dBi żadnego odniesienia nie mają. O tym napisałem wyżej – zysk jest wyliczany ze wzoru. Od otrzymanego w naszych obliczeniach wzmocnienia należy odjąć wzmocnienie anteny wzorcowej (np: półfalowego dipola), rozpatrywanego na tej samej wysokości i w tej samej polaryzacji. Różnica, będzie zyskiem naszej anteny. Można też nie zajmować się takimi bzdetami, tylko modelować antenę, wykonać obliczenia i odczytać cyfry w kolumnach. Następnie obliczyć naszą antenę w wolnej przestrzeni i otrzymać w ten sposób wielkości wzmocnienia, zgodne z realnym diagramem anteny. O możliwych błędach w obliczeniach wzmocnienia dla modelu anteny w MMANA (i w NEC też) zobacz poniżej
...


Andrzej
p.s. to tak na szybko... jeżeli są błędy wybaczcie... obiecuję... poprawię.


  PRZEJDŹ NA FORUM