Wymagania techniczne, które powinny spełniać stacje retransmisyjne
SP8EBC wkłada kij w mrowisko po raz ostatni
W zaczynającym ten wątek poscie Mateusz SP8EBC przedstawił postulaty dotyczące wymagań jakie (cytat) "powinny spełniać współcześnie działające stacje retransmisyjne używane przez nas na UKF." Między innymi, dewiacja 2.5kHz/praca w kanałach o szerokości 12.5kHz.
Być może nie wszyscy wiedzą, ale wymagania dotyczące pracy FM (zarówno direct jak i przez przemienniki) IARU-R1 zaproponowało na przełomie lat....60. i 70. ubiegłego wieku! I już wtedy zalecano, aby pracować z dewiacją nie większą niż 3kHz, co skutkuje widmem sygnału mieszczącym się w kanale o szerokości 12kHz.
Cytat z VHF Manager Handbook ver.7.51 strona 105:
"One of the longest standing IARU Region 1 technical recommendations, adopted at the Region 1
Conference in Brussels (1969) deals with the basic parameters of Narrow Band FM (NBFM)
Telephony. It states "For FM within Region 1 a maximum modulation index of 1 and an audio band
restricted to 3 kHz shall be used"".

To było już zalecane ponad 45 lat temu, gdy profesjonalni użytkownicy FM "przesiadali" się z kanałów o szerokości 50kHz na 25 kHz. Zastanawiam się więc, dlaczego produkowane komercyjnie urządzenia amatorskie "zyskały" wąski FM dopiero na przełomie wieków? Przecież nie była to chyba bariera technologiczna? Wiadomo, pozyskiwane "z demobilu" urządzenia fabryczne (np.Radmor) miały dewiację 5kHz i kanał 25kHz, bo taki był obowiązujący system w świecie profesjonalnym, ale te amatorskie? Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?

Dodam jeszcze, że obligatoryjność pracy z CTCSSem (zarówno na wejściu jak i wyjściu przemiennika) wprowadzono znacznie później - wszystkie nowe przemienniki powstające po 1.01.2015 powinny tak działać.

Tak więc, drogi Mateuszu, Twoje "postulaty" od wielu lat mają już oparcie w zalecaniach IARU.
Problem w tym, aby je stosować.

pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM