Rotor Daiwa DR-7500 z hamulcem pod deltę MB7PL
    HF3P pisze:

.......Start/stop jest dla rotora momentem największego obciążenia.

Można z tym twierdzeniem zgodzić się ale nie w 100%. W momencie startu rotora następuje zwiększony pobór prądu natomiast opór mechaniczny jeżeli nie ma negatywnych warunków atmosferycznych(silny wiatr)jest nieznaczny(łożyska masztu + łożysko oporowe.
Z racji wieloletnich doświadczeń z wieloma typami anten kierunkowych(aktualnie MB7PL)uważam że największe obciążenie rotora występuje w chwili działanie na niezabezpieczony rotor bardzo silnego nagłego krótkotrwałego i często powtarzającego się wiatru, mam na myśli szkwały. W tym momencie działa potężny moment ścinający na każdy element zespołu kończąc na rotorze.
Rozwiązań tego problemu jest co najmniej dwa: hamulec(typ nie jest ważny co byłby tylko w 100% skuteczny, lub tłumik drgań który niestety nie chroni zespołu w 100%. Po pewnym czasie ulegnie degradacji i może dojść do swobodnego obrotu anten wyżej zamontowanych. O skutkach powyższego każdy użytkownik anten kierunkowych jest totalnie świadomy.

Może w krótki sposób przybliżę swoje rozwiązanie, które póki co jest już długoletnie i w 100% skuteczne.
Antena MB7PL jest postawiona na maszcie z rury alu fi 60*3mm, h ok 6m. Maszt z anteną jest przymocowany do ściany dwoma uchwytami które są zarazem łożyskami ślizgowymi dla całości tj masztu z anteną. Zestaw stoi na tarasie na łożysku oporowym(obrotowy kieł tokarski). Z boku w odległości ok 400mm (oś/oś)stoi zamocowany bardzo mały rotor R-7000. Rotor napędza całość za pomocą przekładni łańcuchowej 1/1(dwa koła czynne przekładni rowerowej). Stosując tą metodę wyeliminowałem jakikolwiek nacisk na rotor z góry(po osi)natomiast działają na niego szkodliwe siły po promieniu(szkwały)
Jako skuteczny hamulec robi wcześniej wymieniony dolny uchwyt, obejma jest dokręcona na maxa ręcznie. Metoda ta skutecznie chroni rotor przed siłami działającymi po promieniu.
Ponieważ rotor jest na dole zawsze jest dostępny wzrokowo wiem co na niego działa szkodliwie, na rotor umieszczony na górze tylko można domyślać się jakie na niego działają siły lub można zobaczyć ich skutki.

Wyraziłem tylko swoją opinię, niczego nikomu nie sugeruję.