D-STAR czy FUSION
    SQ9APD pisze:

    Hmmm... OK, ja jestem zielony więc wkłócać się w Wasze wywody nie będę. Natomiast trochę z innej beczki, choć pewnie powinno być w innym wątku. FM-Link nie ma być substytutem D-stara czy Fusion i DMR, bo jest dla stacji typowo mobilowych, gdzie gałkologia powinna być zminimalizowana. Natomiast trochę mnie i dziwi, i irytuje, że bardzo dużo przemienników D* jest na stałe zlinkowane z reflectorem. W ten sposób "cała polska czyta dzieciom" a nie o to chyba chodzi, żeby dwóch gości słychać było w całej Polsce. Powinno być tak, że dwóch gości z Wrocławia i np. Giżycka sobie spokojnie rozmawia, gdy w tym samym czasie dwóch innych ze Szczecina i Ustrzyk też sobie spokojnie rozmawia. Oczywiście mogę najpierw unlinkować "swój" przemiennik, ale co z "docelowym". U nas w Krakowie, na stałe mamy zlinkowane UVZ, UVM, UVP i Bóg wie co jeszcze, a UVP z reflectorem. Kraków z Zakopanem mógłby sobie spokojnie pogadać, ale słyszy cała Polska. Nie w tę stronę to powinno iść, nawet jeżeli jak twierdzi Jarek, ruch jest znikomy. Fajną sprawą jest, że można sobie rozmawiać pomiędzy systemami i nie deprecjonujmy jednego czy drugiego systemu. Raczej cieszmy się, że mogą dogadać się koledzy "z ulicy", który jest zwolennikiem Icom'a a drugi Yaesu.


Właśnie Bartku! Dotknąłeś bardzo ważnej sprawy jeśli nie najważniejszej.
Najlepsze jest to, że właśnie użytkownicy radii różnych producentów mogą sie porozumiewać. Tego dawniej nie było i nawet bylo trudne do wyobrażenia.
Ja na przykład bardzo sie cieszę że Kolega Michał SQ9ZAY z DMR może sie skontaktować ze mną i słyszę to również na Wires-x.
73

Adam


  PRZEJDŹ NA FORUM