Antena magnetyczna pętlowa
    SP5MAD pisze:


    1. Trzeba wyliczyć tak, żeby kondensator próżniowy nie przebił i nie używać większej mocy.
    Przy obliczeniach zobaczysz, że na każdym paśmie napięcie na kondensatorze przy tej samej mocy z TRX - jest inne. Przy napięciu przebicia kondensatora 10kV - powiedzmy na 80m = 200W, a na 10m = 500W. Od tego co podałem, są różnice w zależności od konstrukcji anteny (dobroć układu rezonansowego)
    Po pierwszym przebiciu, kondensator próżniowy najczęściej uszkadza się tak, że maleje jego napięcie przebicia.
    W kondensatorze Jennings nie zobaczysz ani nie usłyszysz przebicia, domyślam się, że chcesz podwyższać moc i tak sprawdzić ile można ! (kup dużo kondensatorów wesoły)

Problem w tym, że jest kilka kalkulatorów antenowych, ale każdy podaje inne wartości dla tych samych danych wejściowych. Najczęściej nie są to jakieś gigantyczne różnice, ale ten stan rzeczy dowodzi, że nikt jeszcze nie opracował modelu matematycznego anteny magnetycznej i każdy kalkulator stosuje inne wzory (nie wiem, czy wyznaczone empirycznie, czy intuicyjnie). W takim razie nie wiem, który kalkulator liczy w sposób wiarygodny, bo wartości trzeba traktować jako orientacyjnie. W życiu nie spotkałem się, żeby to samo zjawisko fizyczne było zamodelowane różnymi wzorami, które dają różne wartości dla tych samych danych wejściowych.

Nie chodzi o testowanie, jaką moc wytrzyma, tylko, o to, że jeżeli kalkulator podaje napięcie 8 lub 9kV dla określonych danych wejściowych, to teoretycznie mogę nadawać z wprowadzoną mocą, ale na co zwrócić uwagę, żeby się upewnić, że nie ma problemów? Oczywiście mogę zmniejszyć moc, ale chodzi o możliwość nadawania z daną mocą (przy sprawności anteny szczególnie poniżej 5% w pasmach 40m i 80m, a warunki przechowywania i użytkowania ograniczają gabaryty anteny, duża moc się przyda). Domyślam się, że w rzeczywistych konstrukcjach, na napięcie kondensatora wpływa 1001 innych czynników, których nie uwzględnia się w obliczeniach i obawiam się, że w pesymistycznym przypadku napięcie będzie nieco wyższe i jak tego nie zauważę, to przepali się końcówka mocy w nadajniku, a kondensator będzie do wyrzucenia, tym bardziej, że niszczy się po pierwszym przebiciu. Jaki jest bezpieczny limit napięcia w przypadku tych Jennings i któremu kalkulatorowi wierzyć? Innymi słowy, jaka maksymalnie wartość napięcia kondensatora może się pokazywać, żeby bez obaw można było pracować w danej częstotliwości z daną mocą (obliczyłbym dla częstotliwości końcowych pasma i wybrałbym wyższą wyświetlaną wartość)?


  PRZEJDŹ NA FORUM