Antena magnetyczna pętlowa
    SP5MAD pisze:

      andrzejlisek pisze:

      Zamówiłem kondensatory próżniowe, i czekam na przesyłkę.

      Jak się objawia ewentualne przekroczenie napięcia kondensatora próżniowego? Czy to prawda, że w powietrznych będzie słyszalne i widzialne iskrzenie? Czy mierzony SWR błyskawicznie wrośnie do nieskończoności w takiej sytuacji przy zwiększaniu mocy nadajnika?



    1. Przebiciem
    2. Tak
    3. Tak, może nie do nieskończoności w sensie matematycznym ale wskazówka poleci w stronę oznaczaną w miernikach SWR symbolem nieskończoności, spadnie moc TRX z powodu zadziałania ALC. Przebicie kondensatora nie jest groźne dla TRX (ze sprawnym ALC).

Przebicia nastąpią przy każdym typie kondensatora po przekroczeniu napięcia, jednak chodziło mi o namacalny objaw sygnalizujący to zjawisko. Chciałbym wiedzieć, na czym się skupić przy testowaniu anteny (kondensatora), czy wytrzymuje daną moc nadawania. Przy powietrznym planowałem obserwować sam kondensator, czy pojawiają się iskry i czy słychać trzaski od iskier. Jeżeli przebicia są ciągłe, to rozumiem, że zaobserwuje się nagły wzrost SWR, co będzie widoczne na każdym mierniku SWR. Tylko w jaki sposób się wychwyci pojedyncze przebicia, w których wysoki SWR trwa pojedyncze milisekundy, gdzie nie wiadomo, czy miernik SWR lub TRX z ALC w widoczny sposób to zasygnalizuje? Myślę, żeby testy przeprowadzać na modulacji FM i stawiać nośną (nacisnąć PTT i nic nie mówić), przy AM nie przetestuje się pełnej mocy, nie wiem, dlaczego wszystkie transceivery 100W mają moc 20-25W w modulacji AM, a w pozostałych pełne 100W. Domyślam się, że nośna na FM zasymuluje transmisję sygnału przy CW, nie posiadam klucza do nadawania CW.

    SP5MAD pisze:


    Dla mniejszych szumów i bezpieczeństwa TRX - polecam jako sprzężenie z główną pętlą anteny, małą pętlą Faraday'a z przewodu koncentrycznego (przy antenie zewnętrznej bazowej teflonowy), tylko sprzężenie magnetyczne bez fizycznego połączenia pętli głównej z pętlą zasilającą.


Od samego początku planowałem zastosowanie małej pętli niemającej kontaktu elektrycznego z dużą ze względu na prostotę realizacji, nie planowałem transformatora gamma.
Tu https://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_antenna_magloop.htm są różne warianty takiej pętli.
Na rysunku zatytułowanym "Un-shielded coupling loops" są różne sposoby wykonania, goły drut, użycie samego oplotu i użycie samej żyły gorącej. Na rysunku "Variations of shielded coupling loops" jest 5 innych nieco bardziej skomplikowanych sposobów wykonania pętli sprzęgającej z przewodu koncentrycznego. Czy próbowałeś różne sposoby i czy są jakieś różnice pomiędzy poszczególnymi sposobami przemawiające na korzyść danego lub innego sposobu? Czy po prostu każdy sposób jest inny, a nie gorszy lub lepszy? Oczywiście w każdym sposobie należałoby zachować zasadę, że pętla sprzęgająca ma średnicę równą 1/5 średnicy pętli głównej.

    SP5MAD pisze:


    Zawsze stosuję przy antenie choke balun nawinięty na pierścieniu ferrytowym kablem koncentrycznym (przy antenie zewnętrznej bazowej teflonowy) - w celu odcięcia ewentualnych prądów w.cz. zaindukowanych na powierzchni ekranu przewodu koncentrycznego, łączącego antenę z TRX.

    Rdzeń ferrytowy (balun)dla magloop pasmo 160m do 80m - materiał Amidon 77, na pasmo 80m do 30m jak i 20m do 10m - materiał Amidon 43

Rozumiem, że balun nie jest konieczny, ale warto go zastosować. Czy to odcięcie prądów poprawia odbiór, czy nadawanie i w jakim stopniu?

    SP5MAD pisze:


    Przy lutowaniu pętli głównej z rur miedzianych twardych 28mm w kształcie ośmiokąta, używam cyny z dodatkiem Cu.
    Pasowanie złączek z rurami wynosi 0,05mm (długość drogi dla w.cz.) - oczywiście jeżeli po lutowaniu usunie się pracowicie wszystkie powierzchnie cyny z zewnętrza rur i kształtek. Cyna ma TYLKO pozostać w przestrzeni wewnętrznej między złączką a rurą.
    Przy takim lutowaniu, różnica pomiędzy lutem cynowym a srebrnym jest niemierzalna (poniżej błędu pomiaru) - w kwestii efektywności anteny (próbowałem i mierzyłem)

Czy do lutowania nadaje się taki palnik, który nie jest drogi, a przydałby mi się w innych zastosowaniach (niezwiązanych z krótkofalarstwem)?
http://intersklepkielce.pl/pl/3411-palnik-gazowy-lutlampa-lutownica-do-gril-4-x-gaz.html
http://kontrast.redcart.pl/p/99/785/palnik-gazowy-multi-purpose-torch-ws-503c-2-butle-z-gazem-motoryzacja.html?utm_source=okazje.info&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info
https://www.youtube.com/watch?v=0VmRdAxe1rU


  PRZEJDŹ NA FORUM