[VIDEO] Praktyczne porównanie parametrów Motorola MTR2000 vs. Yaesu DR-1X
    SP94908KA pisze:

    Jeśli ktoś podejmie podobną decyzję w stosunku do Motoroli MTR2000 to tęż niech da znać - zutylizuję bezkosztowo.

Ja tez pomogę wesoły

Tytułem małej erraty pragnę też wyjaśnić kilka kwesti. Przede wszystkim Andrzej SP8WJS mieszka w Ustrzykach Dolnych a nie Górnych, co jest bardzo istotną różnicą wesoły Ponieważ zostaliśmy też oskarżeni o przeprowadzanie niemiarodajnych testów i porównywanie malucha (DR-1X) do mercedesa (MTR2000) spieszę uzupełnić następujące kwestie:

1. Testy miały pokazać czy DR-1X da sobie radę z pracą na obiektach klasy RTCN i czy jest sens inwestować pieniądze w jego zakup. Celowo podkreślam ten drugi człon. Chcieliśmy wykorzystać okazję do bezkosztowego wypożyczenia tego urządzenia. Testy potwierdziły, że w naszym przypadku nie da sobie rady. Być może gdyby wieża miała inną konstrukcję, a anteny dało by się odpowiednio rozmieścić wpływ od radiodyfuzji byłby mniejszy. Tego nie da się jednak ani potwierdzić ani zaprzeczyć.

2. Pomimo wiedzy na temat wewnętrznej budowy przemiennika i jego ceny, testy przeprowadzaliśmy na ślepo jak gdyby było to dwa nieznane nam urządzenia.

3. Jasne jest dla nas, że jakikolwiek profesjonalne urządzenie radiowe będzie zawsze działać lepiej niż urządzenia amatorskie. W przypadku MTR2000 (który istotnie jest tutaj lepszy pod każdym możliwym względem) różnica zaczyna się od sposobu wykonania obudowy, przez płytki drukowane a kończąc na surowych parametrach i funkcjonalności.

4. Urządzenia profesjonalne z racji przeznaczenia są zawsze przystosowane do pracy w trudnych radiowo warunkach z dużą ilością zakłóceń. Są wprawdzie mniej czułe ale zabieg ten jest celowy i ma zwiększyć od góry zakres dynamiki odbiornika. Wynikowo stacja pracuje lepiej i jest czulsza ze względu na mniejszą intermodulację w odbiorniku

4. Na RTCN Sucha Góra łączny EIRP radiofonii (40MHz poniżej pasma amatorskiego) wynosi prawie 500kW. Do tego należy doliczyć DAB+ i MUX-8 na 3 paśmie telewizyjnym (EIRP 18kW). Gdyby DR-1X został zamontowany na obiekcie pozbawionym takich niespodzianek, zapewne pracował by dużo lepiej.

5. DR-1X jest zainstalowany na przemienniku SR8K i moim subiektywnym, niepodpartym jednak żadnymi pomiarami zdaniem jest dużo mniej czuły niż cokolwiek innego, co było tam przedtem. SR8K to wyjątkowy obiekt ponieważ jest on tylko i wyłącznie radioamatorski i nie ma na nim żadnych istotnych zakłóceń. Pomimo tego jest on moim zdaniem gorszy od dobrze zestrojonego składaka Radmorowskiego i dwóch motoroli GM300. Osobiście brałem udział w testach Radmorów gdzie korespondencji z Ustjanowej koło Leska wchodzili mocami 300mW z anten 3x 5/8 fali (EIRP ~2W). Należy jednak zaznaczyć, że Ustjanowa jest znacznie dalej od Dubiecka niźli Piotrek SP8VJV od Suchej Góry. Co ważniejsze pomiędzy Ustjanową i Dubieckiem nie ma bezpośredniej widoczności optycznej. Przewagą urządzenia Yaesu nad Radmorami jest oczywiście CTCSS i stałość parametrów w czasie. Osobiście sprawdziłem też, że z miejsc gdzie kiedyś dało się przez SR8K rozmawiać z ręcznego urządzenia z niewielką mocą, teraz dużym problemem jest otwarcie go z mobila 25W.

6. Być może urządzenie DR-1X pracowało by dużo lepiej na paśmie UHF ze względu na większy odstęp dupleksowy i większą odległość od radiodyfuzji. Najniższy MUX UHF jest nadawany z Suchej na częstotliwości 538MHz z mocą EIRP 100kW, czyli 100MHz ponad pasmem amatorskim

7. DR-1X kosztuje około 1500pln. MTR2000 nie jest już produkowany i jeżeli pojawia się na Allegro, to jego cena oscyluje od 2500 do 3500pln.

8. Gdybym miał wydawać swoje pieniądze, to dołożył bym do MTR2000 a ewentualne systemy cyfrowe dorobił przy użyciu MMDVM. Jest to jednak zabawa dla ludzi zaznajomionych z elektroniką. Większość zapewne wybierze DR-1X z całym dobrodziejstwem inwentarza, godząc się na gorsze parametry radiowe kosztem rozwiązania "Out of the Box".

AMEN


  PRZEJDŹ NA FORUM