Antena magnetyczna pętlowa
Pomimo, że koledzy w innym założonym przeze mnie wątku odradzają stosowanie anteny magnetycznej (proponując zastosowanie zamiast niej anteny innego typu), postanowiłem powoli ją dokończyć, bo już trochę zainwestowałem w materiały i pod względem radiowoelektrycznym (czyli nieistotne zamocowanie, tylko istotne użyte elementy elektryczne i testowanie nadawania/odbioru) już prawie jest skończona, ale muszę poeksperymentować z kondensatorami i pętlami, jeszcze przeze mną "mechanika" anteny, ale to na końcu i na końcu być może wymienię płaskowniki na miękką rurę miedzianą o tej samej średnicy.

W tym wątku przewinęły się sugestie zastosowania dwóch równoległych pętli zamiast jednej. Czy ktoś to badał? W jakim stopniu zwiększa się sprawność anteny przy dołożeniu drugiej pętli równoległej w odległości ok. 20-30cm od siebie w stosunku do anteny z jedną pętlą, szczególnie na niskich częstotliwościach, gdzie sprawność jest poniżej 10%? W przypadku dwóch równoległych pętli, czy jest to istotne, czy mała pętla (pętla sprzęgająca) jest pośrodku, czy przy jednej dużej?

Jeśli chodzi o przewód goły/izolowany, to czy dobrze się domyślam, że lepszy będzie goły (pomijam wpływ czynników atmosferycznych). Czy to jest prawda? Chyba nie przez przypadek prawie wszystkie anteny wszystkich typów wykonuje się jako gołe.

Patrząc na innych (http://www.qsl.net/hb9mtn/hb9mtn_magnet_160.html), ktoś zastosował płaskowniki mosiężne do połączeń. Ja bym zrobił z alu lub z grubych drutów miedzianych.

Czy dysponując samym odbiornikiem SDR i obserwując uśrednione widmo jestem w stanie zaobserwować wzrost lub spadek sprawności poprzez obserwację wzmocnienia "szczytu" pasma wzmocnienia? Mam na myśli to, że uruchomię antenę, powiększę widmo i zanotuję wartość szczytu widma w pasmie rezonansowym na skali pionowej. Potem dokonam zamierzonych zmian konstrukcyjnych, ustawię podobną częstotliwość, całą antenę ustawię w tym samym miejscu i ponownie zanotuję wartość szczytową. Jeżeli za drugim razem wartość jest wyższa, to czy znaczy, że wykonana zmiana polepszyła sprawność anteny w paśmie, w którym testuję odbiór?

Jeśli chodzi o charakterystykę, to jak nie jest podłączona antena lub jest zwarte wejście antenowe, to widmo w paśmie wizualizacji (10MHz) jest płaskie, tylko na końcach jest obniżone (po ok. 1MHz od końca z obu stron), sygnał jest na poziomie -90dB (domyślam się, że to są szumy własne samego odbiornika).


  PRZEJDŹ NA FORUM