4nec2
Początki
Jakiś czas temu na blogu Owena Duffy (ex VK1OD) pojawił się wpis dotyczący anten półfalowych http://owenduffy.net/blog/?p=8400. Zainteresował mnie ze względu na to, że autor użył do modelowania algorytmu nec4. Pojawiła się okazja porównania wyników otrzymanych z kosztującego kilkaset USD nec4 z bezpłatnym nec2. Z czterech anten rozpatrywanych przez autora zamodelowałem dwa dipole półfalowe na pasmo 14 MHz (pionowy i poziomy).

Wyniki obu algorytmów dla dipola pionowego pokrywają się. Niespodzianki nie było.

Natomiast dipol poziomy wiszący na wysokości 5m (ćwierć fali) przyprawił mnie o ból głowy. Poniżej porównanie. Kolor niebieski to mój nec2. Kolorem czerwonym naniosłem charakterystykę wyliczoną przez nec4:




Widać istotną rozbieżność dla niskich i średnich kątów promieniowania. Np. dla kąta elewacji 15 stopni nec2 zawyża rezultat o ~10 dB, dla 30 stopni o ~8 dB, dla 45 stopni o ~5 dB.

Zakładam, że nec4 jest algorytmem doskonalszym, bliższym rzeczywistości. W takim razie nec2 dla drutów poziomych i niskich kątów jest zbyt optymistyczny. Nic dziwnego, że przy poziomej antenie tak trudno o DX na 3,5 MHz.


  PRZEJDŹ NA FORUM