Antena magnetyczna pętlowa
    EI2KK pisze:

    Andrzej, a czy na kazdym pasmie tstowaliscie z jednym ustawieniem kondensatora?


Test przebiegał wielokrotnie dla różnych pasm i częstotliwości w następujący sposób:
1. Podłączenie anteny do odbiornika SDR
2. Ustawienie kondensatora gdzieś w jakimś paśmie krótkofalarskim
3. Zapamiętanie częstotliwości środkowej wzmocnionego zakresu, a więc częstotliwości rezonansowej
4. Odłączenie anteny od SDR i podłączenie do TRX pracującego w modulacji AM (po to, żeby stawiał nośną przy włączeniu PTT)
5. Ustawienie pasma i zapamiętanej częstotliwości na TRX
6. Sprawdzenie SWR na tej częstotliwości i co kilka KHz w górę i w dół w poszukiwaniu częstotliwości, na której jest najniższy SWR
7. Częstotliwość, na której jest najniższy SWR wydaje się być faktycznie częstotliwością rezonansową, sprawdzaliśmy, jaki jest SWR

Dla pasm szerokich (np. 40m i 80m) w ramach jednego pasma powtarzaliśmy całą procedurę 2 lub 3 razy, a na pasmach WARC bardzo ciężko było trafić w częstotliwość w obszarze pasma, bo przesunięcie o milimetr znacznie zmieniało obserwowaną częstotliwość.

    EI2KK pisze:

    Te anteny stroja wasko i nie sadze zeby udalo ci sie pokryc cale pasmo, dlatego jak wczesniej pisal sp5mad, antene dostrajasz do freq na ktorej pracujesz (MAD podal ci jak stroic dla SSB). Nawet jesli wyjdzie ci szerokosc pasma kilka kHz to bedzie ok dla fonii, ale nie na calym pasmie.
    Poszukaj kogos z analizatorem, wtedy fajnie widac na wykresach jak antena pracuje.


W pasmach 80m i 40m faktycznie było wąsko, akceptowalny SWR był w zakresie od 10 do 20KHz, czyli praca fonem byłaby możliwa, oczywiście dla SSB należałoby odpowiednio podnieść lub opuścić częstotliwość rezonansową, tak, jak MAD napisał.


  PRZEJDŹ NA FORUM