Antena magnetyczna pętlowa
Jak jeden z kolegów w tym wątku zauważył, kondensator zmienny próżniowy kosztuje kilkaset za sztukę, więc rzeczywiście drogo. Inny post w tym wątku sugeruje, że dobrze wykonany kondensator powietrzny może niewiele ustępować takim fabrycznym.

Szukałem właśnie kondensatora zmiennego na minimum 15kV. Jest kilka aukcji, z kondensatorami powietrznymi zmiennymi, ale na napięcia góra 2kV, więc przy większej mocy nie wystarczy, chyba, że się przerobi poprzez wycięcie co którejś płytki. Myślę, że nie warto próbować uruchamiać anteny, która wytrzyma najwyżej 15-20W mocy TRX, tylko od razu minimum 100W, bo poprzez swoje właściwości, tylko ułamek mocy zostanie oddany w postaci fali, reszta zamieni się w ciepło (kalkulatory podają efektywność).

http://www.alexloop.com/artigo17.html - tutaj ktoś zrobił regulację za pomocą wężyka z wodą. Ja myślałem, żeby zrobić ruch posuwisto-zwrotny zdanie sterowany za pomocą linki w pancerzu służących do sterowania hamulcami i przerzutkami w rowerach. Część ruchoma musiałaby być w szynach, żeby zachować odpowiednie odstępy między płytkami. Dla mnie, taki sposób sterowania jest akceptowalny, tylko czy zastosowanie linki metalowej nie zepsuje parametrów anteny, bo każdy element metalowy blisko anteny zmienia działanie? Mając sztywną linkę w pancerzu, można w rękach na milimetry ją przesuwać i się ma czucie. Obawiam się, że "regulator wodny" ciężko się będzie ustawiać ze względu na opór strzykawek. Jedyny minus, że skok takiej regulacji to najwyżej 5-8cm i trzeba to uwzględnić przy montażu kondensatora, plusem jest to, że się po prostu widzi i czuje granice regulacji i nie trzeba kombinować z silnikami, zębatkami itd.

http://www.alexloop.com/artigo36.html - Lepiej zastosować puszki od piwa (są wyższe, więc maksymalna pojemność jest większa), czy rury aluminiowe, o których pisałem kilka postów wyżej, czy to większej różnicy nie ma? tu też są dwie strzykawki, jedna jest pompką, druga siłownikiem.
Przyjmując wysokość puszki (części pionowej) 14cm i średnicę 6cm (czyli obwód ok. 18cm) wychodzi powierzchnia 252cm2 (25200mm2).
Według kalkulatora, przy założeniu odstępu 5mm wychodzi prawie 45pF, czyli można przyjąć, że z puszki wyjdzie co najmniej 35-40pf. Tutaj są zastosowane dwie szeregowo, więc pojemność będzie najwyżej 20pF, ale napięcie przebicia rośnie i odpada problem podłączenia ruchomej części do pierścienia. Nie wiem, czy zda egzamin konstrukcja z 8 puszek od piwa, cztery stałe i cztery ruchome łączone równolegle w parach, a pary łączone szeregowo, wtedy teoretycznie będzie taka pojemność, jak jednej jednostki z dwóch puszek.

Myślę, ze na http://www.alexloop.com/ można czerpać pomysły, a konstrukcja z puszkami pokazuje, że to działa całkiem nieźle.


  PRZEJDŹ NA FORUM