Pomc dla nowicjusza z radiem BAOFENG UV-5R , BFB297
@Fuhkoral po pierwsze rozpoczynając przygodę z radiem powinieneś zdać obowiązkowy egzamin na świadectwo radiooperatora klasy A przed komisją UKE. Zdasz egzamin i będziesz miał czas na szkolenie swoich umiejętności (np. na kursie organizowanym przez ekipę Hackerspace Kraków). Swojego czasu było tak, że żeby lege artis móc pracować na radiostacji klubowej trzeba było posiadać co najmniej świadectwo operatora urządzeń radiowych(de iure bo de facto nikt tego nie stosował). Prawdopodobnie jest tak nadal, gdyż prawo się nie zmieniło (były rozmowy w Ministerstwie między innymi w tej sprawie leczn jak dotąd już od dobrych kilku miesięcy nastała grobowa cisza w tym temacie).
Akurat blisko Krakowa masz rozpisaną sesję w Siemianowicach Śląskich na dzień 06.10.2016 - tylko trzeba się spiąć i jeszcze dziś wysłać papiery do warszawy(liczy się data stempla pocztowego a dokładnie dziś upływa termin 14 dni do egzaminu). Trochę później bo 22.10 masz egzamin w Warszawie w Centrali UKE.
Teraz prócz posłania wymaganych dokumentów do Warszawy celem zapisania się na egzamin powinieniesz sobie ściągnąć i wydrukować(lub zgrać na telefon i mieć w formie elektronicznej oczko ) zestaw pytań do egzaminu na świadectwo radiooperatora w służbie amatorskiej:
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=21337
Podsyłam link do PDF-a oczko
Wszystkie pytania zawarte w podlinkowanym dokumencie powinieneś wyryć na blachę do egzaminu. Tutaj nie ma, że boli trzeba się ich nauczyć tak, żeby już po zobaczeniu samego początku wiedzieć jaka jest poprawna odpowiedź. Brzmi trudno ale takim nie jest, 3 lub 4 wieczory sokojnie starczą a 14 dni to aż nadto czasu. Dobrą strategią jest przekopiowanie lub przepisanie sobie pytań ale już tylko z poprawną odpowiedzią - wtedy uczysz się od razu tak jak jest zgodnie z kluczem. Musisz też mieć na uwadze, że zestaw pytań egzaminacyjnych bardzo wolno zmienia się jeśli chodzi o zgodność z obowiązującymi przepisami - stąd też spotkasz się z pytaniami o sprawy wydumane z kosmosu i nie mające pokrycia w prawie jak ,,okręgi wywoławcze" czy pytanie ,,jak postępować z akumulatorami kwasowymi podczas ładowania".
No niestety jaka by tam durnota nie była, to taki jest oficjalny zestaw pytań egzaminacyjnych i poprostu musisz to wkuć(jeśli chcesz ten egzamin zdać to się bez tego nie obejdzie).
Na kursie(jeśli się zdecydujesz uczęszczać bo nie jest on obowiązkowy) z pewnością dowiesz się wielu ciekawostek związanych z radiokomunikacją amatorską i ogólnie związanych z łącznością. Przydadzą Ci się te informacje w pracy na pasmach ale raczej nie przy egzaminie, gdyż tam zestaw pytań jest z góry zamknięty i wiele kwestii pomija.
A co robić, żeby zdać ten egzamin w UKE:
1. Wysyłasz dokumenty w Warszawy i rezerwujesz termin egzaminu
2. Drukujesz sobie zestaw pytań z linku i wkuwasz poprawne odpowiedzi na pytania
3. Wchodzisz na stronę: http://www.pzk.info.pl/infusions/test_examination/examination.php gdzie znajdziesz symulację egzaminu w formie elektronicznej oraz pytania.
4. Uczysz się prawidłowych odpowiedzi robiąc testy on-line lub czytając zestaw ze strony UKE
5. Uczysz się literować wedle alfabetu ICAO
https://pl.wikipedia.org/wiki/Literowanie_w_fonicznych_%C5%82%C4%85czno%C5%9Bciach_radiowych
6. Uczysz się podstawowych prefixów krajów europejskich(jak na mapce)

http://www.mapability.com/ei8ic/maps/prefix/maps/europe.gif
To są informacje, które pojawią się na części ,,praktycznej" egzaminu. De facto chodzi tutaj o poprawne literowanie i znajomość właśnie podstawowych prefixów
7. Idziesz na egzamin, rozwiązujesz test w 10 minut, ucinasz sobie pogawędkę z komisją na części praktycznej, zdajesz na 100%
8. Rozpoczynasz naukę rzeczy przydatnych w krótkofalarstwie między innymi poprzez kurs w Hackerspacebardzo szczęśliwy


  PRZEJDŹ NA FORUM