Antena magnetyczna pętlowa
    SP6MCW pisze:

    Masz przykłady wykonań anten magnetycznych http://www.cbplus.ru/antennakv.html
    Każda antena najlepiej pracuje, gdy jest w rezonansie. Anteny typu magnetycznego mają bardzo wąskie pasmo przepuszczania. Przecież to obwód w rezonansie równoległym i w dodatku o dużej dobroci. Jako odbiorcze sprawdzają się.

Właśnie w pierwszym poście pytałem się o upewnienie mnie, czy jeżeli dla danej konfiguracji obserwuję wzmocnienie w wąskim paśmie odbioru, to czy rzeczywiście częstotliwość środkowa tego pasma jest częstotliwością rezonansową. Wąskie pasmo jest jednocześnie zaletą, bo tłumi zakłócenia, ale też wadą, bo przy każdej zmianie częstotliwości pracy trzeba stroić antenę, do tego przydałby się transceiver z analizatorem widma pasma.

    SP6MCW pisze:

    Jednak przy nadawaniu wymagane jest duże napięcie przebicia kondensatora. Napięcia, przy mocy nawet kilku-kilkunastu watów, idą w kilowolty.

Na stronie http://www.w8.pl/~bms/magloop/ jest kalkulator kondensatorów powietrznych i udało mi się rozgryźć, że napięcie przebicia jest wprost proporcjonalne do odległości między płytkami i na milimetr tej odległości jest 2952.8, więc kondensator z płytkami oddalonymi o 5 mm powinien wytrzymać ok. 14kV. Kalkulatory wspomniane w pierwszym moim poście podają napięcie kondensatora, jednak nie wiem, który z nich podaje rzetelne wartości. Napięcie interpretuję tak, że do podanej wartości trzeba dodać 20-30% dla bezpieczeństwa i to określa, jakiego kondensatora szukać lub budować.

    SP6MCW pisze:

    Sprawdzają się kondensatory zmienne próżniowe, ale ich cena jest porażająca.
    Gdzieś w zasobach mam niezłą publikacją na temat tych anten. Jak znajdę, to się podzielę.

Domyślam się że próżniowe wytrzymują wyższe napięcia, a wysoka cena jest spowodowana trudnością przeniesienia napędu z powietrza do komory próżniowej, w której są płytki kondensatora.

Moja konstrukcja z założenia jest podobna do tej konstrukcji: http://www.alexloop.com/artigo16.html


  PRZEJDŹ NA FORUM