Antena magnetyczna pętlowa
Witam.

Jestem jeszcze przed egzaminem, ale za kilka tygodni do niego przystąpię, ale już obecnie chciałbym zbudować antenę magnetyczną pętlową. Wiem, że w moim przypadku jestem skazany na tego typu konstrukcję, z powodu braku możliwości rozwieszania lin między blokami i stawiania anten na dachu bloku.

Jestem świadomy, że taka antena nie zastąpi pełnowymiarowej anteny projektowanej na dane pasmo, ale czytałem, że takie anteny dają radę. W moim przypadku przewiduję antenę okrągłą lub ośmiokątną o średnicy (odległość między przeciwległymi bokami) mniej więcej 1m, co daje obwód mniej więcej 3 metry. Jeżeli jest to możliwe, chciałbym za pomocą tej anteny obsługiwać wszystkie pasma od 1.8MHz do 30MHz, każdy transceiver może nadawać i odbierać we wszystkich pasmach od 160m do 10m i wydaje mi się, że każdy krótkofalowiec powinien mieć możliwość korzystania ze wszystkich pasm fal krótkich od 160m do 10m (do innych pasm jest potrzebny inny sprzęt i inne anteny).

Posiadam odbiornik SdrPlay RSP1 i na nim robiłem pierwsze eksperymenty. Pętlę główną (ok. 1m średnicy) i małą sprzęgającą (ok. 20 cm średnicy) zrobiłem z przewodu drutowego elektroinstalacyjnego 4mm2 (pojedyncza żyła). Kondensator (a właściwie prototyp eksperymentalny) zbudowałem z odcinków płaskownika aluminiowego. Przy zmianie pojemności kondensatora zmienia się częstotliwość wstęgi, w której jest widoczne jakby wzmocnienie sygnału w widmie. Im wyższa częstotliwość, tym wstęga jest szersza i słabsza. Czy to znaczy, ze antena działa prawidłowo? Czy środek obserwowanej wstęgi to jest właśnie częstotliwość rezonansowa?

Przedstawiam film z pierwszej próby uruchomienia.


W konfiguracji przedstawionej na filmie, udaje mi się zrobić wstęgę od gdzieś 6MHz do 30MHz, czyli taka antena mogłaby obsługiwać pasma od 40m do 10m. Dodałem dwa zwoje drutu uzyskując pętlę główną składająca się z 3 zwojów i wtedy udało mi się "regulować" wstęgę pomiędzy 3MHz a ok. 15MHz.

Znalazłem 3 kalkulatory tego typu anten:
http://www.iw5edi.com/software/magnetic-loop-calculator
http://www.66pacific.com/calculators/small_tx_loop_calc.aspx
http://www.aa5tb.com/loop.html
Każdy z nich dla tych samych danych wejściowych daje inne wartości. Który liczy poprawnie? Rozumiem, że rzeczywiste parametry trochę odbiegają od idealnych teoretycznych, ale na przykład wyliczona wartość kondensatora się różniła nawet o 50% dla tych samych parametrów wejściowych.

Żaden z kalkulatorów nie uwzględnia przypadku budowy anteny składającą się z kilku zwojów w pętlo głównej (coś w rodzaju takiej anteny: http://www.ercomer.pl/pl/p/BTV-MLA-T-petlowa-antena-magnetyczna-KF/403 ). W takim razie, czy taka antena jest tożsama z anteną jednozwojową odpowiednio większą, ale o tym samym obwodzie? Jeżeli są dwie anteny nastrojone na tą samą częstotliwość, obie o tej samej średnicy pętli głównej, ale jedna ma 4 zwoje i mniejszy kondensator, a druga ma 2 zwoje i większy kondensator, to czy ta pierwsza ma większa sprawność?

Jednak we wszystkich 3 kalkulatorach, im większa średnica przewodnika tworzącego pętlę główną, tym większa sprawność. Jednak ja zamierzam wykonać swoja antenę z płaskowników aluminiowych 2mm x 25mm łączonymi śrubami M8 ze względu na sztywność i łatwość obróbki w warunkach domowych. Czy w tym przypadku o sprawności anteny decyduje krótszy, czy dłuższy wymiar płaskownika?

Załóżmy, że dana antena na danej częstotliwości ma sprawność 1% (co jest bardzo prawdopodobne przy 160m lub 80m). Czy jeżeli chcę pracować z mocą 5W na tej antenie (typowa moc w pracy QRP), to czy potrzebuję transceiver o mocy 500W, gdzie 5W zostanie wypromieniowane (rzeczony 1% z 500W), a 495W zamieni się w ciepło i będzie energią straconą?

Czy to jest prawda, że maksymalna moc nadawania jest determinowana przez pole przekroju przewodnika pętli głównej w najcieńszym punkcie i maksymalne napięcie kondensatora (zależne od odległości między płytkami)?


  PRZEJDŹ NA FORUM