Pomiar mocy wyjściowej PA ?
Tak na szybko prosty w wykonaniu amatorski miernik termiczny: https://sites.google.com/site/sq4avs2/so3ep
Chcąc tym mierzyć moce kilowatowe potrzebne jest dodatkowo sztuczne obciążenie z kalibrowanym odsprzężeniem np. minus 40 lub - 50 dB.

Wspomniane pomiary kalorymetryczne mocy w.cz., wbrew pozorom, są proste i możliwe w warunkach amatorskich. Są to metody najdokładniejsze z możliwych dostępnych. Miernik kalorymetryczny można, co najważniejsze, skalibrować w warunkach domowych. Do kalibracji używamy napięć stałych lub napięcia zmiennego sieciowego podanych zamiast w.cz., których moc możemy w miarę dokładnie zmierzyć choćby za pomocą posiadanego multimetru za 20 zł. Skutek cieplny nie zależy od częstotliwości dla szerokopasmowego sztucznego obciążenia. Najdokładniejszy i najszybszy pomiar kalorymetryczny uzyskujemy mierząc ilościowo przepływ czynnika chłodzącego obciążenie sztuczne oraz temperaturę przed i po obciążeniu. Z tych danych plus pojemność cieplna czynnika chłodzącego można bezpośrednio wyliczyć moc. Czym innym jest pomiar temperatur chłodziwa przed i po wzmacniaczu chłodzonym cieczą, tu co najwyżej możemy wyliczyć straty we wzmacniaczu. Istnieją też metody kalorymetryczne "dla ubogich" wspomniane wcześniej, gdzie mierzy się wzrost temperatury czynnika chłodzącego sztuczne obciążenie nie będącego w obiegu w określonym czasie np. minuty lub kilku minut zależnie od poziomu mocy. Tu też kalibracja jest możliwa napięciem sieciowym. Przykładowo napięcie sieciowe 230 V podane na sztuczne obciążenie 50 omów wywoła skutek cieplny około 1 kilowat, czyli o interesującym nas poziomie.

Przepraszam, że nie napiszę więcej i szczegółowiej, bo forum nie jest do pisania książek, do których literatury zachęcam.


  PRZEJDŹ NA FORUM