Wymagania techniczne, które powinny spełniać stacje retransmisyjne
SP8EBC wkłada kij w mrowisko po raz ostatni
    sp9mrn pisze:


    4. NIE oddawać. Jak oddamy, to mamy przewalone, bo każda gówniana decyzja URZĘDNIKA musi być poparta podstawą prawną. A podstawą prawną na tym szczeblu jest ustawa albo rozporządzenie.
    A wszyscy wiemy, że prawo nie nadąża za rzeczywistością.
    Zatem jak oddasz urzędnikom, to nie postawisz sobie jakiegoś modernego DV co go wymyślą za 3 lata, bo urzędnicy przez kolejnych 5będą debatować, czy go wolno czy nie wolno wpisać do rozporządzenia.
    No i na starcie utną FM-linki i będziesz się woził kolejnych kilka, żeby wytłumaczyć, że publiczna sieć telekomunikacyjna itp...
    Nie pamiętasz?

I tu po raz kolejny się nie zgodzę wesoły I po raz kolejny podaję przykład z pozwoleń ruchomych-lądowych. UKE przydziela tam kanały według własnych wewnętrznych planów kanałowych i wewnętrznych ustaleń publikowanych w dzienniku urzędowym. Jak widzisz nie jest to prawo uchwalane na ulicy Wiejskiej wesoły Ku przykładu na UHF powyżej pasmo amatorskie simpleksy przydzielane są w zasadzie wyłącznie w segmencie 448 do 450MHz a okolice 458MHz do 460MHz i +10MHz to pary dupleksowe pod przemiennik wesoły Z jednej strony nie dostaniesz pozwolenia na przemiennik z odstępem innym niż 10MHz, z drugiej strony ja mam w pozwoleniu radiowym parę dupleksową rozłączoną na pół dla stacji ruchomych.

Z modulacjami jest tak samo. Nigdzie w UKE nie ma napisane literalnie jakich systemów wolno używać czy nie. Tyczy się to RRL, linii radiowych, czy stacji stałych. UKE nigdy nie powie, że Ceragon IP10 jest cacy i tego wolno ale już NEC iPasolink jest be i tego wam nie wolno. Jeżeli odbywa urządzenia mają deklarację CE to wystarczy. Podaję się jedynie oznaczenie emisji radiowej Czyli przykładowo w RRL jest F3E (dokładniej 11K2F3E) dla FM, czy 7K60FXE dla DMR. I nie ważne co to jest za emisja i na jakim sprzęcie to lata. Ważne jest, że zużywa 11.2kHz pasma, jest modulacją częstotliwości z jednym analogowym kanałem fonicznym.

Jakkolwiek po raz kolejny przypominam, że ja chcę w pozwoleniach na przemiennik dodać TYLKO CTCSS i kanał 12.5kHz wesoły Nie ma w tym żadnej polityki wesoły No i nie chcę też koordynatora z PZK, czy jakiejkolwiek siły RA - wole UKE. Tzn. z jednej strony bym go chciał ale z drugiej wiem, czym by się to zakończyło wesoły Już wolę tłumaczyć UKE niektóre sprawy wesoły

A bzdurny zapis o sieciach telekomunikacyjnych wywalił bym w te pędy. To jest taka sama lokalna ciekawostka jak brak FM na paśmie 50MHz. Pochodzi prawdopodobnie (takie coś usłyszałem) z głębokiej przeszłości gdy w PL instalowały się telekomy komórkowe, które na wszelki wypadek chciały pozbyć się jakiejkolwiek konkurencji dla siebie.

I jeszcze jedno. Pamiętasz jak z 2 lata temu ktoś w UKE zaczął interpretować pozwolenia radiowa RA jako upoważniające do używania radia tylko w miejscu instalacji podanym w nim? Pamiętasz jak zaraz podniosło się larum, że nie będzie wolno /p, /m, czy /am ? I aktualny stan "oddania pod władzę UKE" wcale nie różni się od tego z wtedy wesoły . Albo jak przy aktualnych rozmowach w resorcie UKE chciało wpisywać typy urządzeń do pozwolenia? Wytłumaczyłem Tomkowi SP7V jak by się to skończyło...

    sp9mrn pisze:


    PS - a jak nie lubisz zarządu w Krośnie to zbierz jeszcze kilku i zmieńcie zarząd.
    Co za problem.
    Będę uparcie powtarzał - zły zarząd należy WYMIENIĆ!!!! a nie narzekać. ;-)


Niee.. Nie ten czas i nie to miejsce wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM