Wymagania techniczne, które powinny spełniać stacje retransmisyjne
SP8EBC wkłada kij w mrowisko po raz ostatni
Zalecenia R1 IARU, które wcieliłem w życie. Jak usłyszę, że ktoś ma na .575 kanał lokalny to cóż pozostanie się tylko zaśmiać.
Czesi w nowych kanałach przemienników 2m też już mają urządzenia.
Analogiczna sytuacja była z 145.200 kilka lat temu. Mimo międzynarodowych ustaleń, że jest to uplink do ISS u nas beton przez pare lat gadał sobie lokalnie na 145.200 - bo jak to w SP najważniejszy własny czubek nosa.

Mateusz SP8EBC napisał sporo ważnych rzeczy - podpisuję się pod tym.
Aczkolewiek spieszę dodać, że selektywne uruchamianie przemienników CTCSSem częściowo ogranicza nam właśnie interferencje - gdyż nie aktywujemy pozostałych przemienników na danej częstotliwości. Co innego jak w tym samym momencie będzie prowadzona korespondencja przez oba przemienniki zachodzące na siebie. Tego nie unikniemy.
Problem interferencji między przemiennikami dotyczy głównie stacji bazowych słuchających tych częstotliwości i ewentualnie gór przygranicznych (stacje mobil i przenośne).

145,575 w SP mamy jeden przemiennik w OK również 1.
145,5875 w SP mamy dwa przemienniki w OK również 2.

Dodam również, że sama wąska dewiacja i właściwa szerokość filtru w nadajniku przemiennika to za mało.
Radia amatorskie FM moim zdaniem mają za niskie IP3, za małą odporność na silny sygnał w sąsiednim kanale - porównując to z choćby Motorolą czy Vertexem.
Tematem Radmorów nawet nie zaprzątam sobie głowy... zmiana na VHF na 12,5kHz nastąpiła bodajże w roku 1999 o ile się nie mylę.

Raczej zainteresował bym się C4FM Fusionem, który nie zawsze pracuje w wąskim kanale na VHF. - dlatego moim zdaniem ten system powinien wędrować na 70cm.


  PRZEJDŹ NA FORUM