Nowy Icom IC-7300
Ryszard SP6CDK oczywiście analiza schematu czy ogólnie mówiąc dokumentacji pozwala wytypować potencjalne obszary problemowe danego urządzenia. Ale wybacz twierdzenie, że analizując schemat urządzenia zwłaszcza takiego w którym większość właściwości zależy od softu określisz jego wszystkie właściwości jest trochę dziwne. Poza tym skoro tak świetnie określacie parametry radia na podstawie schematu to po kiego licha te laboratoria i kosztowne badania? Zwolnić ich wszystkich i zatrudnić jednego badacza/czytacza schematów. Ryszard, projektuje radary dla wojska. Byłbym szczęśliwy gdybym mógł rozliczać wymagania taktyczno-techniczne na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej. Co tam dorzucę analizy projektowe i wyniki symulacji.
W przypadku 7300 praktyka jakoś odbiega od przedstawionych tu analiz "schematowych".
Jeśli chodzi o pracę na stacji kontestowej multi-multi to niestety 7300 i chyba żaden SDR się tu nie nadaje podobnie jak większość urządzeń klasy średniej. Chyba że ktoś zadba o odpowiednie filtry separujące, które w przypadku SDRów będą miały wyższe wymagania niż przy analogach. Niestety w przypadku tego typu radia przesterowanie ADC z reguły całkowicie blokuje odbiornik gdzie w przypadku klasycznego urządzenia degradacja może być bardziej płynna i początkowo niezauważalna. Pisałem o tym przy okazji tematu o FDM DUO. Inna sprawa to że SDR sygnalizuje przesterowanie od razu co jak widać potrafi wywołać histeryczne reakcję użytkowników natomiast odbiornik analogowy może długo udawać że jest wszystko OK.

Grzegorz SP5LMT no więc co dziwne nie mam problemów w paśmie 40m. Celowo nawet przechodziłem powyżej 7.200 MHz gdzie jest pełno stacji broadcastingowych z nadajnikami po kilkadziesiąt kW odbieranymi S9+ kupa dB i ... nic. Radio pracuje normalnie bez potrzeby włączania tłumika i to na dostrojonej do tego pasma wspomnianej wcześnie inv L. Ciekawa sprawa bo np FDM DOU czasem w takiej sytuacji sygnalizował konieczność włączenia tłumika.

Co do tabeli Sherwooda to cóż. Po ilości realizowanych pomiarów widać że trudno wskazać parametr jednoznacznie okeślający, że ten trx jest lepszy od drugiego. I chyba nikt nie wymyśli takiego pomiaru. Rośnie liczba pomiarów, kryteriów i w efekcie zaczyna to zaciemniać obraz całości. W QEX przestawiono metodykę pomiaru NPR (Noise Power Ratio) który wydaje się bardziej kompleksowo oceniać zdolność odbiornika do pracy w zatłoczonym czy zakłóconym środowisku. Ale czy się przyjmie?

Krzysztof SQ8IJZ ja znowu znalazłem na stronie Icoma wyraźnie zaznaczone "base". Podobnie w prezentacji ARRL (jest na youtubie) mowa jest że to radio bazowe ale ze względu na wymiary można je zabrać w teren. Nikt nie mówi że nie zniesie pełnowymiarowych anten. Ale jak widać handlowcy za każdym razem próbują dopasować się do konkretnej grupy klientów próbując im wmówić to jest to coś specjalnie dla nich.
Jedna istotna sprawa o której z resztą wspomina instrukcja icka. Przedwzmacniacze należy stosować tylko w przypadku anten o niskim poziomie sygnału, preamp 2 jest docelowo dedykowany tylko dla pasma 6m i nie powinien być załączany na KF. Ale kto tam czyta instrukcję. Za to film na youtuba umie wrzucić każdy.

Na koniec dodam. Mam jako punkt odniesienia FT-920 z roofing filtrem Inrad'a (rewelacja podczas zawodów na dolnych pasmach). Nie jest tak że tylko mam SDRy w stajni bez porównania do przyzwoitego radia analogowego.
Jeśli tylko czas pozwoli to złożę przełącznik antenowy sterowny PTT i wystartuję CQ WW DX na 160m na 7300. W sumie co mnie będą obchodzić tabelki i analizy schematów jeśli radio się sprawdzi w boju.
Na tym zakończę swój udział ww tej dyskusji bo zamiast teoretyzować wolę testować mojego 7300 w eterze wesoły
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM